Ο νόμος των τριπόντων του ΣΕΦ

Μία ακόμα νίκη για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα. Λίγα 24ωρα μετά το «διπλό» με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ο Θρύλος επικράτησε 89-67 του Άρη στο ΣΕΦ και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στην Basket League για την 24η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» ευστόχησαν σε 16 τρίποντα, σημείο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Ο νόμος των τριπόντων του ΣΕΦ.

Το ευχάριστο για τον Μπαρτζώκα ήταν η επάνοδος του Φαλ στη δράση (σ.σ.: έπαιξε 13 λεπτά), ενόψει του ντέρμπι της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ κόντρα στον ΠΑΟ. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε επιθετικό πλουραλισμό. Με τέσσερις παίκτες διψήφιους. Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 18 (4/7τρ.), ενώ ο Ντόρσεϊ ακολούθησε με 16 (3/7τρ.). Ο ΜακΚίσικ σημείωσε 11(3/4τρ.) και ο Γουόκαπ 10 (2/3τρ.).

Στα… χαλαρά

Με τον Γουόκαπ να σκοράρει τους πρώτους 4 πόντους του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 4-2. Ο Άρης «απάντησε» με επί μέρους 4-0 για να βρεθεί μπροστά με 4-6 και 6-8. Ο Παπανικολάου ισοφάρισε και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν ισόπαλο 8-8. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν άστοχη από το τρίποντο. Ένα (1/8) έβαλε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ντόρσεϊ, που με γκολ-φάουλ έκανε το 12-10. Ο Άρης προσπέρασε 12-13, για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο. Σερί 8-0 του Ολυμπιακού με Βεζένκοφ (βολές), Πρίντεζη, Φαλ και Ντόρσεϊ (βολές) έφερε το Θρύλο στο 20-13. Τρίποντο του Σχίζα και μια βολή του Παπανικολάου διαμόρφωσαν το 21-16. Ο Θρύλος είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5/8 δίποντα.

Δεν είχε διάρκεια

Τρίποντο του ΜακΚίσικ και τρεις βολές του Λαρεντζάκη έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +9 (27-18), για να πάει και στο +11 (29-18) με τον ΜακΚίσικ στο 12′. Η άμυνα έκανε δουλειά και παρότι ο Άρης σκόραρε, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν καλές επιλογές και διατηρούσαν μια διαφορά στα όρια των 10 πόντων. Με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει άλλους 7 πόντους, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 36-25 στο 15′. Με το σκορ στο 38-27 με το καλάθι του Λούντζη, οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 (38-31), αλλά με τον Πρίντεζη και μια βολή του Φαλ η διαφορά πήρε στους 10 εκ νέου (41-31), με το ημίχρονο να λήγει 41-33 με το δίποντο του Γουίλιαμς. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο με 7 κλεψίματα και 13 ασίστ.

Υπόθεση τριπόντων

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει σερί 3-6 (σ.σ.: τρίποντο του Έισι) και να μειώνει σε 44-39, στο 24′. Εκεί, όμως, άρχισαν οι «ερυθρόλευκοι» να εκτελούν από την περιφέρεια. Μετρώντας μαζί με το πρώτο του Έισι 7/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Έμμεσο τρίποντο του Ντόρσεϊ και Παπανικολάου, Γουόκαπ (δύο σερί), Έϊσι και άλλα δύο του Ντόρσεϊ έφεραν σερί 22-6. Με αποτέλεσμα στο διάστημα 23′-30′ το σκορ από το 44-39 να γίνει 66-45. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σκόραραν ούτε ένα δίποντο (0/2), ενώ συνέχισαν να έχουν μεγάλο αριθμό σε ασίστ (20).

Ελεύθερο μπάσκετ

Ο Μπαρτζώκας με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου «κατέβασε» τον Βεζένκοφ στο «3», έχοντας πεντάδα ακόμα με Λούντζη, ΜακΚίσικ, Έισι και Ζαν Σαρλ. Κάνοντας δοκιμές ενόψει ΟΑΚΑ. Το σερί του Ολυμπιακού από την 3η περίοδο έφτασε το 16-0, σε περίπου 5 λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 72-45 (+27). Ο Άρης έκανε μίνι σερί 5-0 (72-50), αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχιζαν να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Η διαφορά έπεσε προσωρινά στους 21 (76-55), αλλά έφτασε ξανά στο +27 (86-59) με το τρίποντο του ΜακΚίσικ, αλλά και το νέο του Λαρεντζάκη (89-62), για να ολοκληρωθεί το ματς με τρίποντο του Γουίλιαμς για το τελικό 89-67. Ο νόμος των τριπόντων του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε και τη στατιστική ανάλυση του αγώνα.