O νόμος του Γιουσέφ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Βόλο και τον κακό του εαυτό και με ένα εξαιρετικό μισάωρο στο δεύτερο ημίχρονο  κατάφερε να επικρατήσει των αντιπάλων του με 4-1  και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. “Καυτός” Ελ Αραμπί με Χατ τρικ ,τρομερός Μασούρας που μες το γκολ της ισοφάρισης στο 45, “ξεκλείδωσε” το ματς.

Πως ξεκίνησε : Ο  Μαρτίνς έκανε ροτέισον  εν όψει Πόρτο με σημαντικές αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στην Μαρσέιγ.  Με κίπερ τον Σα και από δεξιά προς αριστερά τους Ντρέγκερ-Σεμέδο-Μπα-Βινάγκρε. Μεσαία γραμμή Καμαρά- Μπουχαλάκης και 10 αρι ο Φορτούνης. Με Μασούρα -Βρουσάι στά άκρα και φορ τον Ελ Αραμπί.

Το ματς: Αν η κακή μέρα απο το πρωί φαίνεται τότε πραγματικά από την αρχή τα πράγματα πήγαιναν στραβά για τον Ολυμπιακό. Στο 2ο λεπτό ο Ντρέγκερ έγινε αναγκαστική αλλαγή και από τη στιγμή που ο Ραφίνια ήταν εκτρός αποστολής η λύση ήρθε εκ των έσω. Με τον Βρουσάι δεξι μπακ και τον Ραντζέλοβιτς  μπροστά του. Με τον Μασούρα αριστερά.

“ΞΕΨΑΡΩΤΟΣ” ΒΟΛΟΣ

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός ότι οι “ερυθρόλευκοι”  μπήκαν “κρύα” μέσα στο γήπεδο και  με τον Μπαριέντος κινητήριο μοχλό και τον Δουβίκα σε εξαιρετική κατάσταση απείλησαν πρώτα στο 9, με το σουτ του Ελληνα φορ να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι ,ενώ  δύο λεπτά ο  νεαρός φορ έκλεψε τη μπάλα και ανάγκασε τον Μπα να τον  ρίξει κάτω  με τον Παπαδόπουλο να δίνει το πέναλτι.

Μία εσχάτη των ποινών να μετατρέπεται σε γκολ  από τον Μπαριέντος που στο 19 έγινε αναγκαστική αλλαγή  λόγω τραυματισμού και το Νίνη να παίρνει τη θέση του.

Η αυτοθυσία του Μασούρα για το 1-1

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι φλύαρος  και αυτό έκανε τον Βόλο επικίνδυνο  στις αντεπιθέσεις με την κατάσταση  να φτιάχνει  από το 35 και μετά όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να παίξουν στρωτό και έξυπνο ποδόσφαιρο  και τελικά δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την καταπληκτική  πάσα του Μπουχαλάκη  για τον Μασούρα που  στην κυριολεξία οριζοντιώθηκε με το έδαφος  και με απίστευτο τρόπο που θύμισε και λίγο Φουστέρ πρόλαβε τους αμυντικούς του Βόλου και τον Γκαραβέλη που βγήκε και με το αριστερό του πόδι χτύπησε τον παίκτη του Ολυμπιακού που φάνηκε να  χτυπάει σοβαρά αλλά τελικά τη γλίτωσε φτηνά.

Πριν το γκολ ,πάντως, οι Πειραιώτες είχαν χάσει τεράστια ευκαιρία στο 21, όταν ο Βινάγκρε στο Overlap έκανε σέντρα  ,οι παίκτες του Βόλου έδιωξαν όπως και όπως με τον Καμαρά ,σχεδόν απο το πέναλτι να στέλνει τη μπάλα  στα πετεινά του Ουρανού.

Στο 43, ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, Μασούρας δημιούργησε  για τον Φορτούνη που έκανε κακό τελείωμα, ενώ στο 45 ο μετά από λίγα δεύτερα σκόρερ του Ολυμπιακού νικήθηκε απο τον Γκαραβέλη. .

Εξω Βινάγκρε -Μέσα Χολέβας

Ο Μαρτίνς, όντας μη ευχαριστημένος από τον Βινάγκρε, τον έκανε αλλαγή με τον Χολέβα, με σκοπό να πάρει  περισσότερα από τα ανεβάσματα του 36χρονου. Το β ημίχρονο είχε ρυθμό αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να δίνει δικαιώματα. Και ευτυχώς δεν το πλήρωσε στο 53 όταν από τη σέντρα του Ντεντάκη, ο Μπαρτόλο άπλωσε το πόδι του και σκόραρε, όμως έκανε επιθετικό φάουλ στον Σα καθώς του χτύπησε το χέρι, ενώ  λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Μαρτίνς έκανε δύο κινήσεις.

Με Σισέ και Πέπε να παίρνουν τις θέσεις των Μπά(αρνητικότατος) και Μπουχαλάκη.

Το πολυβόλο όπλισε και πάλι(Δις)

Με το παιχνίδι να είναι πάνω -κάτω και τον Βόλο να είναι επικίνδυνος, ο Ολυμπιακός έψαχνε τη φάση που θα λύτρωνε την όποια δυσκολία. Καυτή ήρθε από τον συνήθη ύποπτο. Με τον Καμαρά, από τον άξονα, να κάνει ωραία κίνηση για τον Ελ Αραμπί και τον Μαροκινό αφού “άδειασε” τον προσωπικό του αντίπαλο με  ωραίο πλασέ στη γωνία νίκησε τον Γκαραβέλη για το 2-1.

Με το τέμπο να έχει πέσει μετά το γκολ του Ελ Αραμπί,  όλοι περίμεναν τον Βόλο να βγει μπροστά μετά και την κίνηση από τον πάγκο να μπεί ο Περέα, αλλά ήταν εκείνη η στιγμή που στο 80, ο  Γιουσεφ ξαναπήρε το όπλο του. Τρίγωνο Μασούρα-Φορτούνη με τελικό αποδέκτη τον πρώτο σκορερ του Θρύλου που έκανε κοντρόλ με το δεξί και σούταρε με το αριστερό για το 3-1.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος. Στο 89 , ο Χολέβας σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ απο το VAR ,όμως δευτερόλεπτα μετά , ο Τιάγκο Σίλβα, που έκανε ντεμπούτο,  κινήθηκε απο δεξιά, έβγαλε σέντρα χαμηλά ,με τον

MVP:  Ο Γιούσεφ Ελ Αραμπί σκόραρε χατ τρικ ,αλλά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Μασούρας .Σκόρερ-δημιουργός ανεπανάληπτος πραγματικά.

Η στιγμή: Το γκολ της ισοφάρισης απο τον Μασούρα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Κομβικό.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μπά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων .

Ο Ρέφερι: Εδωσε εύκολα ο Παπαδόπουλος το πέναλτι για τον Βόλο ,αλλά έπρεπε να αποβάλλει τον Γκραβέλη για επικίνδυνο παίξιμο στη φάση του 1-1. Παράλληλα, χαρίστηκε σε παίκτες του Βόλου σε μαρκαρίσματα για κάρτες.

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Σεμέδο, Μπα(58 Σισέ), Βινάγκρε, Ντρέγκερ(2′ Ραντζέλοβιτς), Καμαρά, Μπουχαλάκης(58 Πέπε) , Φορτούνης(81 Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας, Βρουσάι, Ελ Αραμπί

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Ντεντάκης(75 Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα(68 Περέα), Μαρτίνες, Μπαριέντος(19 Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο