O νέος και ο παλιός είναι …αλλιώς

images (1) Αυτός ο kill bill είναι μεγάλος παλιόπαιδο τελικά. Δεν λυπάται τίποτα και κανένα. Και εκεί που ο οπαδός του Ολυμπιακού θα τον δεί να κάνει αυτό το “άρρωστο” of balance τρίποντο  και θα αρχίσει να τραβάει τα μαλλιά του και ο αντίστοιχος του Παναθηναϊκού θα λεει ότι ο Σπανούλης έχει κόμπλεξ με τον Παναθηναϊκό εκεί ο Λαρισαίος θυμίζει τον ..Χάνιμπαλ Λέκτερ.

ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΑΒΡΑΜΙΔΗ

22 πόντοι από τον αρχηγό που όταν η μπάλα “έκαιγε” ο Ολυμπιακός έμοιαζε  εγκλωβισμένος, και στο ΣΕΦ άρχισε να πλανιέται το ..φάντασμα ενός ακόμα  break  εκεί ο Σπανούλης άρχισε τα τρίποντα -μαχαιριές την ώρα που ο Πεδουλάκης έψαχνε να βρει τι συμβαίνει.

Για να τα λέμε όλα ,για 37 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος.  Eβγαζε πιο σιγουριά σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που ο Ολυμπιακός έμοιαζε να πω αγχωμένος,να πω εγκλωβισμένος κάτι τέτοιο πάντως. Η άμυνα στο πρώτο μέρος ήταν χωνί, ο Καλάθης κατά κύριο λόγο και ο Παππάς έβρισκαν τρόπους είτε να πασάρουν ,είτε να σκοράρουν και ο Ολυμπιακός που είχε σε κακή ημέρα τον Πρίντεζη που τραυματίστηκε και είναι αμφίβολος, περίμενε κάτι απο την ενέργεια σε μεγάλο βαθμό του Λοτζέσκι και εν συνεχεία του Χάκετ.

Στα 3 λεπτά πρίν το τέλος και με το 59-66 να δείχνει ότι ο Παναθηναϊκός πάει να κάνει τη ζημιά ήρθαν ο Αγιος Ιωάννης Παπαπέτρου και ο άνθρωπος με το κρύο αίμα ,Σπανούλης για να αλλάξουν την εξίσωση και με τον τρόπο να δίνει το σήμα αντεπίθεσης και το  δεύτερο να σκοράρει  κρίσιμους  πόντους που άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα και ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη..Στο ΟΑΚΑ , οι Πειραιώτες  πρέπει να πάνε διαβασμένοι, έτοιμοι και κυρίως μυαλωμένοι για να κάνουν το μπρέικ και να μην πάμε σε 5ο τελικό.  Βέβαια να δούμε και την κατάσταση του Πρίντεζη,αλλά με τα τωρινά δεδομένα ένα έξυπνο παιχνίδι απο τον Ολυμπιακό μποτρεί να κάνει το μπρτέικ.