ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Μπίλας με πρωτιά πάει Παρίσι

Μια ακόμα σπουδαία επιτυχία για τους κολυμβητές του Ολυμπιακού. Πιο συγκεκριμένα από τον Στέργιο-Μάριο Μπίλα. Μιας και ο «ερυθρόλευκος» πρωταθλητής πέτυχε δύο σε ένα! Διότι στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (U23) στο Δουβλίνο, πέτυχε το στόχο του. Νίκησε με 21.83 και με το χρόνο αυτό πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Μπίλας με πρωτιά πάει Παρίσι.

Νικητής ο Μπίλας – Πήρε πρόκριση για το Παρίσι

Λοιπόν, ο πρωταθλητής κολυμβητής του Ολυμπιακού είχε δείξει από τον προκριματικό τις διαθέσεις του. Καθώς εκεί έκανε χρόνο 21.98. Αλλά έχασε για λίγο το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Όμως με την επίδοσή του πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Ωστόσο, στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο ήταν πολύ καλύτερος. Διότι ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας έκανε χρόνο 21.83 και έβγαλε το εισιτήριο για το Παρίσι, το επόμενο καλοκαίρι. Επιπρόσθετα, τερμάτισε πρώτος και πήρε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 50 μέτρων ελεύθερο! Ο Μπίλας με πρωτιά πάει Παρίσι.