14199494_898273133639039_7021237797726999382_nXωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά με πολλά νέα παιδιά , ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λεβαδειακού ,2-0, σε φιλική αναμέτρηση.

Ο Πάουλο Μπέντο ξεκίνησε με τους Λεάλι κάτω από τα δοκάρια, και από δεξιά προς αριστερά τους Φιγκέιρας,Μποτία,Ρέτσο,Ντε Λα Μπέγια. Στη μεσαία γραμμή οι Μάρτινς ,Ζντιέλαρ. Δεξιά ο Ελιουνούσι, αριστερά ο Μάριν και μοναδικός προωθημένος ο Σεμπά.

Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Μιλιάζες, Ουόν, Τριποτσέρης, Μαχαίρας, Καλτσάς, Σενκά, Γιακουμάκης, Μάντζιος, Καραχάλιος η 11αδα του Λεβαδειακού.

Δεν υπάρχει πολύς κόσμος  στο γήπεδο, αλλά η Θύρα 7 δεν σταματάει να φωνάζει..

Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό στο 15, με το μακρινό σουτ του Τσόρι που έδιωξε στη γωνία ο Μοσχονάς.

Στο 21ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, όταν ο Μάρτινς,  από το χώρο της άμυνας γέμισε προς την περιοχή του Λεβαδειακού, με τον Τριποτσέρη, να πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω, τον Μοσχονά να είναι εκτός θέσης και κάπως έτσι έγινε το 1-0.

14141653_898281450304874_1878152483658458242_n

O Oλυμπιακός δημιούργησε μία-δύο καλές ευκαιρίες με το σουτ του Ντε Λα μπέγια να περνάει άουτ απο θέση μέσα αριστερά,  στο 32, ενώ στο 34, ο Ζντιέλαρ έβγαλε μπαλιά για τον Φιγκέιρας που βγήκε ψηλά έκανε σέντρα αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ. Καλή εμφάνιση και για τους νεαποκτηθέντες Μάριν και Ελιουνούσι, που προσπαθούν να παίξουν με τη μία τη μπάλα, πραγματικός “εργάτης” ο Μαρτινς που εκτός από το κομμάτι της δημιουργίας βοηθάει και ανασταλτικά.

Η επανάληψη ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους Πρωταθλητές  που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά  η μπάλα δεν έβγαινε εύκολα προς τον Σεμπά.  Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Πάρντο πήρε τη θέση του Μάριν, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καμπιάσο πήρε τη θέση του Ζντιέλαρ.

Στο 67ο λεπτό.ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη ,όταν από το κόρνερ του Τσόρι ,από δεξιά, ο Μποτία χώθηκε στην αντίπαλη άμυνα έκανε κεφαλιά αλλά αυτή έφυγε άουτ.

Ο Μπέντο, από τη στιγμή που είχε πολλούς απόντες διεθνείς, είχε στην αποστολή πολλά νέα παιδιά . Και αν τον Ανδρούτσο τον έχουμε δεί στην προετοιμασία και στο σημερινό ματς, έκανε δύο εξαιρετικές κινήσεις και σκόραρε ένα ωραίο γκολ στο 90, απο πάσα του Φιγκέιρας,  δεν ισχύει το ίδιο  για τους Νικολάου(αμυντικός) και Φουάση (αριστερό μπακ) οι οποίοι αγωνίστηκαν για κάτι περισσότερο από 20 λεπτά και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία,αλλά θέλουν πολύ δουλειά.

Το συμπέρασμα που μπορεί να βγάλει κάνεις από το παιχνίδι δεν είναι πολλά ,ωστόσο εύκολα μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι  οι Μάριν και Ελιουνούσι έδειξαν λιγοστά δείγματα του ταλέντου τους, αλλά μην ξεχνάμε ότι ήταν το πρώτο τους παιχνίδι με την “Ερυθρόλευκη”, οι νέοι  δεν είναι απλά ωραίοι αλλά και παικταράδες, και βέβαια με σέντερ φορ τον Σεμπά δεν μπορείς να περιμένεις πολλά γκολ….