Ντεμπούτο για Κίνι -Ιμπόρα-Αρεσε ο Ολυμπιακός του Β μέρους

Iσόπαλο έριξε το τρίτο φιλικό του Ολυμπιακού στην Αυστρία με τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν  την προετοιμασία τους επί Αυστριακού εδάφους. Το  γκολ ο Μασούρας , δοκάρι ο Ελ Αραμπί, Ντεμπούτο για Ιμπόρα(90 λεπτά) και Κίνι

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνεθ ξεκίνησε με 4-2-3-1 και  τον Ιμπόρα σε ρόλο βασικού πλάι στον Μπουχαλάκη, Με Τζολάκη κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα μπροστά του, τους Ανδρούτσο -Ντοη-Μπα-Ρεάμπτσιουκ. Ιμπόρα- Μπουχαλάκης δύο αμυντικά χαφ ,δεκάρι Φορτούνης ,στα άκρα δεξιά Μπιελ και αριστερά Μασούρας με τον Ελ Αραμπί προωθημένο.

Το ματς:

Οπως και στο ματς με τη Νόρτζελαντ ,έτσι και τώρα ,ο Ολυμπιακός είχε θέμα, ειδικά στο πρώτο 20 λεπτο το να βγάλει την μπάλα από την περιοχή του και να κάνει παιχνίδι. Οι Αζέροι πίεζαν αρκετά,ήταν φανερά πιο έτοιμοι ,ωστόσο  οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν στο 12. Σε γρήγορη μετάβαση , ο Ρεάμπτσιουκ έκανε σέντρα απο αριστερά , ο Αραμπί έπιασε την πρώτη κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον Μπιελ. Ο  Ισπανός έκανε ένα “γλυκό” πλασέ αλλά ο κίπερ της Σαμπάχ έδιωξε.

Αλλαγή Μπουχαλάκη-Καρβάλιο

Με τον ρυθμό του αγώνα να κινείται σε χαμηλό τέμπο, ο Μαρτίνεθ είδε τον Μπουχαλάκη να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, νιώθοντας ενοχλήσεις, με τον Καρβάλιο να παίρνει τη θέση του. Στο μεσοδιάστημα ο Ιμπόρα,φανερά ανέτοιμος, είχε καταφέρει να δείξει κάποια πράγματα  είτε με κοντινές, είτε μακρινές μπαλιές, ενώ στις στημένες μπάλες προωθήθηκε αρκετά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντως, οι Αζέροι κέρδισαν εντυπώσεις και έβαλαν και το γκολ. Αφού ο Ανδρούτσος έσωσε τον Ολυμπιακό στο 37 , με τον Βολκόφ να περνάει τη μπάλα πάνω απο τον κίπερ του Ολυμπιακού και τον  δεξιο μπακ του Θρύλου να διώχνει πάνω απο τη γραμμή σε κόρνερ ,στην εξέλιξη της φάσης ο Τζολάκης κράτησε το  μηδέν σε προσπάθεια του Νουρίγεφ, αλλά στο 41 έγινε το 0-1.

Αβίαστο λάθος Ρεάμπτσιουκ, ο Μπα ,που ήταν πολύ ψηλά όπως και ο Ντόη  δεν μπόρεσαν να προλάβουν τον Βολκόφ που πλάσαρε, στην έξοδο τον Τζολάκη και …0-1.

Στο β ημίχρονο ο Μαρτίνεθ έκανε τρεις αλλαγές.Ο Πασχαλάκης μπήκε αντί του Τζολάκη, ο Ρέτσος στη θέση του Μπα και ο Ροντινέι αντί του Ανδρούτσου.

Πατούσε καλύτερα

Γενικά στο β μέρος , ο Ολυμπιακός  έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι, είχε περισσότερη κατοχή μπάλας και μάλιστα είχε και τις δύο πρώτες καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές Φορτούνη και Μασούρα που βρήκαν σε ετοιμότητα τον Αζέρο Κίπερ.

Γκολ  Μασούρα και …ισορροπία.

Οσο πέρναγε η ώρα, “μύριζε” στην ατμόσφαιρα ότι ο Ολυμπιακός θα έβαζε γκολ από τη στιγμή που ήταν πολύ καλύτερος. Και αυτό έγινε με τον Μασούρα. Ενα λεπτό πριν το 1-1 ,ο Ελ Αραμπί είχε δοκάρι, σε σέντρα του Ρεάμπτσιουκ και ένα λεπτό μετά απο σέντρα του Φορτούνη που πήρε τη μπάλα απο τον Κίνι, από αριστερά, ο Μαροκινός έβγαλε, άθελα του από τη στιγμή που πήγε να τελειώσει τη φάση αλλά δεν έπιασε “γεμάτα” τη μπάλα , ασίστ για τον Μασούρα  που πλάσαρε για το 1-1.

Από και και έπειτα και με τις αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Σαμπάχ να χάνει δύο καλές ευκαιρίες, στο 88 και το 91, η δεύτερη τετ α τε αλλά ο Πασχαλάκης κράτησε το 1-1.

MVP: Γιώργος Μασούρας και Κώστας Φορτούνης μοιράζονται τον τίτλο του mvp. O πρώτος ήταν φοβερά κινητικός και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση, ο δεύτερος   ειδικά στο β μέρος έκανε πολλά καλά πράγματα και απο αυτόν προήλθε η ισοφάριση.

Αδύναμος κρίκος: Ακόμα ένα μέτριο ματς απο τον Μπιελ

Το συμπέρασμα: Τα σκορ σε τέτοια ματς δεν έχουν  σημασία. Ωστόσο φάνηκε ξεκάθαρα ότι ο Ολυμπιακός χρειάζεται ένα  εξτρέμ ακόμα σίγουρα, ένα ακόμα αμυντικό χαφ ,σίγουρα ένα στόπερ ηγέτη και βέβαια φορ γιατί δεν μπορεί να τη βγάλει μόνο με τον Ελ Αραμπί,. Επίσης η ομάδα είχε πολλά κενά στις γραμμές πίσω στα μπακ, με Ρεάμπτσιουκ και Ροντινέι να έχουν αρκετά θέματα. Οσο για τους Ιμπόρα και Κίνι οι λέξεις απλοί και μεθοδικοί τους χαρακτηρίζει

Ολυμπιακός: : Τζολάκης (46′ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ (63′ Κίνι), Ντόι, Μπα (66′ Βρουσάι), Ανδρούτσος (46′ Ροντινέι), Μπουχαλάκης (31′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Φορτούνης, Μπιέλ, Μασούρας, Ελ Αραμπί.