No Ελ Αραμπί, no… party!

Ένα γκολ σε 11 τελικές στο τέρμα! Η χειρότερη επίδοση φέτος σε ματς πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκη.

Ο Αχμέντ Χασάν σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, με 1-0, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ήταν ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν κοντά στην πρώτη απώλεια βαθμών στο «Γ. Καραϊσκάκης» φέτος. Αλλά ο Αιγύπτιος σέντερ φορ είχε άλλη γνώμη.

Με το δικό του γκολ ο Ολυμπιακός πέτυχε το «εννέα στα εννέα» φέτος στην έδρα του. Όμως, είναι δεδομένο ότι η εμφάνισή του δεν ήταν καλή. Διότι η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε 11 τελικές στο τέρμα, για να φτάσει σε ένα γκολ, αυτό που πέτυχε ο «Φαραώ» στις καθυστερήσεις. Δεν είχε ξανακάνει ματς ο Θρύλος φέτος με τόσο χαμηλή αποτελεσματικότητα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν ποσοστό αποτελεσματικότητας κάτω από 10%, για την ακρίβεια 9,9%! Το χειρότερο τους φέτος στον Πειραιά. Το αμέσως προηγούμενο ήταν με αντίπαλο τον Απόλλωνα, όπου είχαν νικήσει 2-0. Εκείνο το απόγευμα η επίδοσή τους ήταν 20% με σκόρερ ξανά τον Χασάν.

Είναι χαρακτηριστικό πώς στα τρία φετινά ματς με ποσοστό αποτελεσματικότητας έως 25%, δεν έχει σκοράρει ο Ελ Αραμπί. Συνεπώς, όταν δεν έρχεται το γκολ από τον συνήθη… ύποπτο, τον Μαροκινό σέντερ φορ, το ποσοστό αποτελεσματικότητας του Ολυμπιακού πέφτει πολύ! Ήταν, δε, στο ματς με την ομάδα των Ιωαννίνων η πρώτη φορά φέτος στο Καραϊσκάκη που ο Ολυμπιακός είχε διψήφιο αριθμό τελικών στο τέρμα και σκόραρε μόνο μία φορά!