Νίκησε και κούραση και Άθλο

Λίγα 24ωρα μετά την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League και την επιστροφή στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός είχε ματς. Διότι οι αγωνιστικές υποχρεώσεις δεν σταματούν. Πιο συγκεκριμένα, ο πρωταθλητής αντιμετώπισε την ομάδα της Ορεστιάδας, στο κλειστό του Ρέντη. Καθώς ο Θρύλος κατάφερε να ξεπεράσει και το μεγαλύτερο «εμπόδιο». Δηλαδή τη σωματική και πνευματική κόπωση. Έτσι ήρθε άλλη μια «καθαρή» νίκη με 3-1 σετ και το νικηφόρο σερί στη φετινή σεζόν μεγάλωσε. Νίκησε και κούραση και Άθλο.

Μεγάλη ανατροπή και σερί

Το πρώτο σετ δεν κύλησε καλά για τον Ολυμπιακό. Με τον Άθλο να έχει προβάδισμα με 5 πόντους, 10-15. Όμως εκεί ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Καθώς «απάντησε» με σερί 8-0 (18-15) με κομβικό τον Χανδρινό και άσσο του Τζούριτς για το +3. Ακολούθως το μπλοκ άουτ του Στερν έφερε το 23-19, ενώ το μπλοκ του Σλοβένου και του Τζούριτς το 24-19. Κατόπιν, με χαμένη επίθεση από την πλευρά του Άθλου ήρθε το 25-19 για το 1-0 σετ.

Κυριαρχία για το 2-0

Αντίθετα, στο δεύτερο σετ ο Θρύλος είχε τον έλεγχο. Από νωρίς βρέθηκε στο +6 (8-2 και 9-3) με τον Τζούριτς. Αν και ο Άθλος μείωσε σε 9-5, ο άσσος του Τράβιτσα έκανε το 12-5. Στη συνέχεια, ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το σκορ 16-8, ενώ με δύο διαδοχικούς άσσους του Στερν έγινε το 19-10. Επίσης, η διαφορά έγινε διψήφια (21-11) με μπλοκ άουτ του Χανδρινού. Ο νεαρός έφερε το πρώτο σετ μπολ (24-12), ενώ ο Τζούριτς με άσσο έκανε το 2-0 σετ, με 25-12.

Ο Άθλος πήρε σετ

Ωστόσο, το ματς δεν τελείωσε με 3-0 σετ. Καθώς θα μπορούσε να το «καθαρίσει» ο Ολυμπιακός. Είναι χαρακτηριστικό πώς προηγήθηκε με +8 (14-6 και 15-7). Όμως οι αλλαγές του Καστελάνι που άλλαξε τους παίκτες του, είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 17-16. Αλλά ο Άθλος ισοφάρισε 19-19 και προσπέρασε το σκορ με 20-19. Η ομάδα της Ορεστιάδας ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική ευθεία του σετ. Το αποτέλεσμα ήταν να το κατακτήσει με 25-23 και να ξαναμπεί στο ματς, όταν μείωσε σε 2-1 σετ.

Νίκησε και την κούραση

Ακολούθως, στο τέταρτο σετ, οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-8 με τον Ιντάλγκο. Ο Άθλος, όμως, πέρασε μπροστά 13-12 με τον άσσο του Έντουαρτ! Επιπλέον, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των «ερυθρόλευκων» και προηγήθηκαν 19-15, με σερί 4-0. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης με άσσο έκανε το σκορ 17-19. Μετά, ο Γκουσταβάο με μπλοκ ισοφάρισε 19-19 και πήρε το προβάδισμα από χαμένη επίθεση των φιλοξενούμενων. Κατόπιν, ο Ιντάλγκο έκανε το σκορ 23-21, ο Άθλος ισοφάρισε 23-23, αλλά με πρώτο χρόνο του Τζούριτς και μπλοκ του Κουμεντάκη έγινε το 25-23, για το τελικό 3-1 σετ υπέρ του Ολυμπιακού. Νίκησε και κούραση και Άθλο.

Τα σετ 3-1 σε 1.53: 25-19, 25-12, 23-25, 25-23.

• 1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-19
  • 2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12
  • 3ο σετ: 8-4, 16-11, 19-21, 23-25
  • 4ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (11/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 12 (3/8 επ., 9 μπλοκ), Χανδρινός 16 (13/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (7/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 18% υπ. – 9% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (2/4 επ.), Γκαράς (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 1 (1 άσος), Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες).

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Αλεξάκης 5 (1/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ράμος 10 (9/21 επ., 1 άσος), Σόρα, Μπέικ 20 (16/38 επ., 4 άσοι, 52% υπ. – 52% άριστες), Ρίστιτς 13 (8/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντινίδης 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Συναδινός (λ., 59% υπ. – 53% άριστες), Μποζίδης Π. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).