Νίκησε ΑΕΚ και “εξυγίανση”

Ενας Ολυμπιακός ψυχωμενος με καρδιά -δύναμη και πάθος υπέταξε την ΑΕΚ  με 2-0 και στρογυλλοκάθεται στην κορυφή της βαθμολογίας, όσο και αν ,εκ νέου, η εξυγίανση έκανε τα πάντα για να τον σταματήσει με αν΄τυπαρκτο ακυρωθέν γκολ και κρατώντας την “Ενωση” με 11 παίκτες αν και θα έπρεπε να είχαν υπάρξει τουλάχιστον δύο αποβολές…

Πως ξεκίνησαν : Ο Μαρτίνς ,θέλοντας να προσέξει το τρανζίσιον ,αποφάσισε να παίξει με “γεμάτη” μεσαία γραμμή  και τριάδα  τους Μπουχαλάκη ,Γκιγέρμε και Καμαρά..Στην άμυνα Αβραάμ-Σεμέδο, με Ομάρ-Τσιμίκα στα άκρα της άμυνας. Σουντανί ξαι Ποντένσε στα “φτερά” με  Ελ Αραμπί προωθημένο..

Το ματς: Ο Κωστάνογλου,θέλησε να εκμεταλλευτεί  με τους γρήγορους Ντέλετιτς, Αλμπάνη  και τον Λιβάγια  να γυρίζει πίσω για να δημιουργεί κενά στην “Ερυθρόλευκη” άμυνα ερκμεταλλευόμενος  το γεγονός ότι η ομάδα του Πειραιά έβγαινε ψηλά με το πρώτο παράσημο να ήταν η κίτρινη στον Σεμέδο στο πρώτο λεπτό για μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.   Ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε γρήγορα την καλή του συμεριφορά στο τρανζίσιον και άρχισε να απειλεί..

ΣΕΜΕΔΟ ΚΑΙ 1-0

Και αφού στο 8, ο Τσιντώντας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ποντένσε,  ένα λεπτό μετά έγινε το 1-0.  Με τον Ελ Αραμπί να “σπάει” τη μπαλα στο Σουντανί που βγήκε σε ρόλο φορ απο τα αριστερά, πλάσαρε προς το τέρμα και παρέςμβση του Σεμέδο έκανε το 1-0. Η υποψία για οφσάιντ, είτε του Ελ Αραμπί είτε του Σεμέδο, ξεπεράστηκε από το VAR που έδειξε ότι το γκολ ήταν κανονικό.

Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη στην αμυντική λειτουργία  με αρκετά αβίαστα λάθη  και σε ένα απο αυτά, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 ,όταν ο Λιβάγια έβγαλε για τον Ολιβέιρα, στο 21, αλλά αυτός απο πλάγια νικήθηκε από τον Σα.

TOYΣ ΕΣΩΣΕ ΤΟ VAR

Με το ματς να έχει γρήγορο ρυθμό και  τον Ολυμπιακό να βγαίνει σε αντεπιθέσεις ,οι Πειραιώτες σκόραραν και δεύτερο γκολ ,με τον Ελ Αραμπί να μπαίνει ανάμεσα σε Τσιντώντα και Βράνιες  και τσιμπώντας την μπάλα πλάσαρε στην κενή εστία για το 2-0. Ωστόσο ο Πορτογάλος διαιτητής ανακάλυψε φάουλ  σε χέρι που δεν έκανε ποτέ ο Γκιγέρμε  στην άρχη της φάσης ,ύστερα απο πλάγιο και πριν ο Καμαρά δημιοργήσει με ψαλιδάκι την μπαλιά προς τον Ελ Αραμπί .Και όλα αυτά στο 28. Με τον προκληρικό Πορτογάλο ρέφερι να  χαρίζεται τόσο στον Λιβάγια ,όσο και στον Τσιγκρίνσκι. Και το πρώτο ημίχρονο να “κλείνει” στο 1-0.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΦΑΣΗ

Τέσσερα  λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ομάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία  όταν βρέθηκε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ και πλάσαρε τον Τσιντώντα που αντέδρασε στο τετ α τετ

Οι προσωπικές μονομαχίες ήταν πολλές, αλλά ο  Σοουζα συνέχιζε να είναι άλλα ντ άλλων αφήνοντας ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ.  Με την ΑΕΚ να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την κούραση του Ολυμπιακού στη μεσαία γραμμή, ο Κωστένογλου έβαλε  τον  Σιμάο στο 59 αντί του  Γαλανόπουλου που έιχε κάρτα, ενώ ο Μαρτίνς τον Μασούρα αντί του Σουντανί

Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 62 και στο 68 ,με τα σουτ του Καμαρά που έδιωξε ο Τσιντώντας(το δεύτερο πιο δύσκολο χαμηλά και αριστερά) ,ενώ η ΑΕΚ  που έψαχνε φάσεις με τον Λιβάγια σε ελευθερο ρόλο , ενώ ρίσκαρε βάζοντας και τον Γιακουμάκη στη θέση του Αλμπάνη γινόταν πιο επιθετική.

ΚΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑΒΛΑ

Και εκεί που η ΑΕΚ φάνηκε και να απειλεί  ήρθε ο κορυφαίος  του Ολυμπιακού ,Μαντί Καμαρά με ένα υπέροχο σουτ λίγο έξω απο την περιοχή απο την πάσα του Ποντενσε να νικήσει τον Τσιντώντα στην τρίτη και φαρμακερή τους κόντρα για το 2-0.

MVP: Ο Μαντί Καμαρά ήταν πανταχού παρών και τα πάντα πληρών.

Ο αδύναμος κρίκος:Η αμυντική λειτουργία με λάθη ατομικά που θα μπορούσαν να κοστίσουν.

Η στιγμή:Το γκολ του Καμαρά που ήταν υπέροχο

Ο Ρέφερι:  Ο Σοουζα ήταν κάκιστος. Αφηνε το σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ, χαρίστηκε σε περιπτώσεις που θα έπρεπε να δώσει κάρτες ,ενώ  είναι λάθος η απόφαση του για την ακύρωση του δεύτερου γκολ.
Ο Γκερερο θα μπορούσε να είχε κάνειτ ο 3-0 σε μια απο τις αντεπιθέσεις του Θρύλου αλλά το τελείωμα του έφυγε ψηλά άουτ. Ας είναι όμως. Το πάρτι της νίκης μόλις είχε ξεκινήσει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Αβραάμ, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης(88 Λοβέρα), Καμαρά, Σουντανί(62 Μασούρας), Ποντένσε, Ελ Αραμπί(72 Γκερέρο).

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος(59 Σιμάο), Ντέλετιτς(66 Βέρντε), Αλμπάνης(72 Γιακουμάκης), Λιβάγια, Ολιβέιρα