ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νικηφόρο «αντίο» στο 2022

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού μέσα στο 2022. Σε μια χρονιά που οι «ερυθρόλευκες» σάρωσαν όλους τους τίτλους. Έτσι, δεν γίνονταν να μην κλείσει με νίκη η χρονιά. Αν και αγωνίστηκαν με πολλά νεαρά κορίτσια, οι κοπέλες του Θρύλου δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 12-5. Νικηφόρο «αντίο» στο 2022.

Νίκη στο «αντίο»

Το ματς ήταν… ανοικτό μόλις για δύο λεπτά. Καθώς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 στο 6:42 για το πρώτο. Αλλά από τη στιγμή που η Στεφανία Σάντα ισοφάρισε, η συνέχεια ήταν η γνωστή. Όμως, με σερί 5-0 το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε με τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπροστά με 5-1. Επιπλέον, στο φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά για τον Θρύλου έφτασε στα 5 γκολ. Μιας και η Ξενάκη πέτυχε το 7-2. Εξάλλου, η διαφορά των δύο ομάδων στο «Ποσειδώνιο» όλο και μεγάλωνε. Με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να σκοράρει. Έτσι το προβάδισμά του αυξήθηκε κι άλλο.

Φινάλε με 10/10 στο 2022

Με τον τρόπο αυτό ο Ολυμπιακός συνέχισε το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα. Μιας και πέτυχε την 10η του νίκη, σε ισάριθμες αγωνιστικές. Αν και ο ΠΑΟΚ σκόραρε πρώτος για τρίτο σερί οκτάλεπτο, ωστόσο ο Θρύλος ήταν νικητής στο επί μέρους σκορ. Διότι η Σάντα πέτυχε το 9-3 και η διαφορά πήγε στα 6 γκολ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Ξενάκη σκόραρε πρώτη για το +7 (3-10). Η διαφορά αυτή έμεινε ως το τέλος, καθώς το αποτέλεσμα ήταν 12-5. Αν και οι υπέρ-πρωταθλήτριες Ευρώπης έφτασαν και στο +8 (12-4) με το δεύτερο γκολ της Μαργαρίτας Πλευρίτου. Νικηφόρο «αντίο» στο 2022.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 1-2, 1-2, 2-3.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Β. Καρυπίδου (6:42), 1-1 Σάντα (6:00), 1-2 Σάντα (4:38), 1-3 Τορνάρου (2:35), 1-4 Μυριοκεφαλιτάκη (1:34), 1-5 Σιούτη (0:44)

2ο οκτάλεπτο: 2-5 Β. Καρυπίδου (3:24), 2-6 Τζωρτζακάκη (2:25), 2-7 Ξενάκη (0:08)

3ο οκτάλεπτο: 3-7 Β. Καρυπίδου (6:42), 3-8 Τριχά (5:19), 3-9 Σάντα (2:33)

4ο οκτάλεπτο: 3-10 Ξενάκη (6:54), 3-11 Μ. Πλευρίτου (2:55), 4-11 Πουστινίκοβα (2:07), 4-12 Μ. Πλευρίτου (1:50), 5-12 Φραγκιά (0:42)

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Σύκα-Λεριώτη, Μπίκου, Πουστινίκοβα 1, Τζελέπη, Σ. Μ. Καρυπίδου, Παρασκευοπούλου, Γραίκου, Λαμπρούση, Φραγκιά 1, Ντόνα-Τσάκα, Μουρατίδου, Β. Καρυπίδου 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Δουρέκα, Σάντα 3, Χυδηριώτη, Χριστοδούλου-Άουτ, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Τορνάρου 1, Παπαδοπούλου, Τζωρτζακάκη 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κωνσταντοπούλου.