Η νίκη μετρά πάνω από όλα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού με το γκολ του Καμαρά (29′). Καθοριστικός ο Τζολάκης με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Τέλος καλό, όλα καλά όσον αφορά τη νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, αλλά πέτυχε το στόχο του. Νίκησε 1-0 την Νέφτσι Μπακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε προβάδισμα πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Βάσει της εικόνας του, όμως, αλλά και των προβλημάτων που προέκυψαν τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια του ματς, η ρεβάνς αναμένεται δύσκολη υπόθεση. Ο Καμαρά που σκόραρε στο 29′, αποβλήθηκε στο 43′. Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς και η Νέφτσι, λόγω της αποβολής του Τσελίκ στο 64′.

Όλα πήγαν στραβά

Τα προβλήματα οδήγησαν τον Μαρτίνς να βάλει στην αρχική ενδεκάδα και τον νεαρό Σέρβο στόπερ Μάρκοβιτς και τον Πιέρ Κούντε. Διάταξη 4-3-3, με τριάδα στον άξονα μαζί με Μπουχαλάκη και Μαντί Καμαρά. Στην επίθεση ο Χασάν και στα άκρα οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας. Ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει δυνατά στο ματς, αλλά δεν είχε καλό ρυθμό. Με την Νέφτσι να δίνει χώρο στους «ερυθρόλευκους», αλλά να είναι επικίνδυνη στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Έχοντας δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν εύκολα και αβίαστα λάθη, που επέτρεψαν στους Αζέρους και να κυκλοφορούν καλά την μπάλα και να πατούν με άνεση την περιοχή του Τζολάκη. Απειλώντας στο 5′ με τον Μαχμούντοφ και στο 10′ με τον Μπουγκρινέ. Σαν να μην έφταναν όλα, καθώς εκτός πλάνων είχαν τεθεί πριν το ματς οι Ελ Αραμπί, Εμβιλά και Παπασταθόπουλος, στο 18′ ο Μαρτίνς είδαν τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί με ενοχλήσεις στη γάμπα και τον Βαλμπουενά να παίρνει τη θέση του. Νέα διάταξη 4-2-3-1 και τον Ματιέ πίσω από τον Χασάν.

Τί έβαλες και τί… έκανες ρε Μαντί!

Σε αυτά τα ματς τί χρειάζεται μια ομάδα. Μια φάση από το… πουθενά, μια ενέργεια που θα έρθει κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Μαντί Καμαρά ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και πάλι. Με μια εξαιρετική κίνηση. Στο 29′ ο Βαλμπουενά του γύρισε την μπάλα από τα δεξιά. Εκείνος έξω από την περιοχή βρήκε «γεμάτα», με το εσωτερικό μέρος του ποδιού, την μπάλα και την έστειλε στο δεξί «παραθυράκι» του Μαμάντοφ (1-0). Παρότι το γκολ έπρεπε να δώσει ηρεμία στον Ολυμπιακό, αυτό δεν συνέβη.

Στο 32′ θα μπορούσαν οι Αζέροι να κάνουν το 1-1, με τον Τζολάκη να σταματά με τα πόδια τον Κολί. Ένα τρίλεπτο με μεγάλο ενδιαφέρον που έδωσε στους «ερυθρόλευκους» το προβάδισμα και περισσότερη ηρεμία. Όμως ψυχραιμία δεν υπήρχε, με αποτέλεσμα να αλλάξουν τα δεδομένα στο 43′. Ο Μαντί σε μια ανύποπτη φάση πήγε να απομακρύνει με ψαλίδι, αλλά αντί για την μπάλα βρήκε τον Αλασκάροφ στο κεφάλι. Απευθείας κόκκινη από τον Πινέιρο στον Καμαρά και νέα δεδομένα στο ματς, με την Νέφτσι να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Προβλήματα και ισορροπία

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Μαρτίνς έριξε στον αγώνα και τον Σισέ, αλλάζοντας διάταξη. Τριάδα στην άμυνα με τον Σενεγαλέζο, τον Σεμέδο και τον Μάρκοβιτς. Η Νέφτσι εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή, άρχιζε να κερδίζει μέτρα και να ψάχνει τις φάσεις. Στα πρώτα δέκα λεπτά οι Αζέροι είχαν τέσσερις τελικές. Όταν χρειάστηκε, όμως, ο Τζολάκης με ψυχραιμία και σωστές τοποθετήσεις, διατήρησε την εστία του αλώβητη.

Πολλά και αβίαστα λάθη από τους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα. Οι παίκτες της Νέφτσι είχαν την κατοχή της μπάλας, η οποία στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης ξεπέρασε το 60%. Όμως, πάλι από το πουθενά άλλαξαν ξανά τα δεδομένα. Ο Ρέαμπτσιουκ κέρδισε την αποβολή του Μερτ Τσελίκ στο 64′ και επανήλθε ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με δέκα παίκτες.

Φρεσκάρισμα και νίκη

Μετά το 65ο λεπτό ο Μαρτίνς σταδιακά άρχισε να κάνει ορισμένες αλλαγές. Με γνώμονα το «φρεσκάρισμα» της ομάδας. Στο ματς πέρασαν κατά σειρά οι Σουρλής, Βρουσάι και Αγκιμπού Καμαρά. Λίγο νωρίτερα ο Χασάν (73′) και ο Μασούρας (76′) επιχείρησαν δύο σουτ, αλλά δεν ανησύχησαν τον Μαμάντοφ. Ο ρυθμός έπεσε και το μοναδικό που συνέβη στο τελευταίο τέταρτο ήταν η φάση του 85′ όταν ο Σεμέδο δέχθηκε ένα μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο Πορτογάλος διαιτητής Ζοάο Πινέιρο απέβαλλε τους Μ. Καμαρά (43′) και Τσελίκ (64′), ενώ έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπουχαλάκη (8′), Μάρκοβιτς (72′), Σουρλή (90’+4) και Αλασκάροφ (22′), Μαχμούντοφ (53′).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18′ Βαλμπουενά), Κούντε (69′ Σουρλής), Μ. Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (46′ Σισέ), Μασούρας, Χασάν (78′ Αγκ. Καμαρά).

Νέφτσι Μπακού: Μαμάντοφ, Μ. Τσελίκ, Εμπόντζι, Στάνκοβιτς, Χαραμίζ, Λαβάλ, Μαχμούντοφ (89′ Μπάσκε), Κάνε, Μπουγκρινέ (86′ Μπουλούντοφ), Μ. Κολί (86′ Νασάφοφ), Αλασκάροφ (45’+2 Αμπάσοφ).