ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκες των Κ19 και Κ17 του Θρύλου

Περίοδος προετοιμασίας για τις ομάδες της Ακαδημίας του Ολυμπιακού. Έτσι, τόσο οι Νέοι όσο και οι Έφηβοι είναι στο Καρπενήσι. Πιο συγκεκριμένα, την Κυριακή έδωσαν αντίστοιχα φιλικά με τις ομάδες του Παναιτωλικού. Νίκες των Κ19 και Κ17 του Θρύλου.

Νίκη για την Κ19

Καταρχάς, οι Νέοι του Ολυμπιακού νίκησαν με 1-0 τον Παναιτωλικό. Ειδικότερα, το πέτυχαν χάρη στο γκολ του Δάμα με γυριστό σουτ. Πιο συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας στη φιλική αυτή αναμέτρηση. Ακόμα, λίγο νωρίτερα (27′), ο Κουτσογούλας είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Σ. Συλαϊδόπουλος): Κουράκλης, Αρσενίδης, Πρεκατές, Τανούλης, Δάμα, Λιατσικούρας, Μπάκουλας, Ραμάνου, Δαρβίρας, Δρόσος, ενώ έπαιξαν και οι Έξαρχος, Πλιώνης, Σταράκης, Γατόπουλος, Τουφάκης, Λίγδας, Πνευμονίδης, Παναγάκος, Αλαφάκης, Καρανάτσιος, Μαυρόπουλος.

Νικηφόρο τεστ της Κ17 του Θρύλου

Ανάλογο αποτέλεσμα και για την ομάδα των Εφήβων του Ολυμπιακού. Μιας και η Κ17 επικράτησε 2-0 της αντίστοιχης του Παναιτωλικού. Λοιπόν, το 1-0 έγινε στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης με αυτογκόλ, μετά από πίεση των «ερυθρόλευκων». Στη συνέχεια, στο 51′ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά την κεφαλιά-πάσα του Μπιμπίκα, κατόπιν του πλαγίου του Κωνσταντόπουλου, η μπάλα κατέληξε στον Ζουριδάκη. Έτσι, εκείνος πέρασε και τον τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο φιλικό. Νίκες των Κ19 και Κ17 του Θρύλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Κάπελας, Πλις, Βασιλακόπουλος, Κτενάς, Μιχαηλίδης. Αγωνίστηκαν και οι Καμπαγιοβάννης, Μπιρμπίλης, Γιωτόπουλος, Σιώζιος, Θεοδωρίδης, Νουχάι, Καρακώστας, Κωνσταντόπουλος, Σαμουργασίδης, Λάνα, Τρικαλιώτης, Αλαμάνος, Πετρίδης, Ζουριδάκης, Όσαφι, Μπιμπίκας, Χατζηδιαμάντης.