Η Νέφτσι Μπακού στο δρόμο του Ολυμπιακού

Οι Αζέροι νίκησαν 2-1 τη Ντινάμο Τυφλίδας και στο Μπακού και θα είναι ο αντίπαλος του πρωταθλητή Ελλάδας στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στα πρώτα του επίσημα ματς στην Ευρώπη για τη σεζόν 2021-22. Η Νέφτσι Μπακού νίκησαν ξανά 2-1 την Ντινάμο Τυφλίδας, με ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο για τον επόμενο προκριματικό γύρο. Έδωσε, λοιπόν, ραντεβού με τους «ερυθρόλευκους».

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα από τη Γεωργία. Η Ντινάμο ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες και τις φάσεις για να φτάσει στο γκολ. Όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Με τον Μαμάντοφ, τον γκολκίπερ της Νέφτσι, να διατηρεί την εστία του αλώβητη. Σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις τον Γκαμπεντάβα. Στο 20′, στο 32′, ενώ ο επιθετικός της Ντινάμο ήταν άστοχος στο 35′. Ο τερματοφύλακας της Νέφτσι σταμάτησε και τον Κούτσια στο 43′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την Ντινάμο. Με γκολ στο 51′. Σουτ του Κούτσια, η μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Μαμάντοφ, για να πάρει το… ριμπάουντ ο Ραντίν και να ανοίξει το σκορ (0-1). Όμως μετά το γκολ και με το κίνδυνο της παράτασης να υπάρχει, οι Αζέροι αντέδρασαν. Στο 58′ κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχοα ο Μαχμούντοφ και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, μετά από δέκα λεπτά ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Νέο γκολ για την Νέφτσι. Ο Αλασκάροφ δεν αστόχησε από καλό σημείο, διαμορφώνοντας το 2-1.

Το σκορ αυτό δεν άλλαξε ως το φινάλε και έτσι, η Νέφτσι Μπακού με δεύτερη νίκη και πάλι με 2-1 και συνολικό σκορ 4-2, πέρασε στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στις 21 και στις 28 Ιουλίου, αντίστοιχα, με το πρώτο ματς στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Νέφτσι Μπακού: Μαμαντόφ, Τσελίκ, Εμποτζί, Στάνκοβιτς, Μακμούντοφ, Κανέ, Μπουγκρίνε, Λαβάλ, Κολί, Αλασκάροφ.

Ντιναμό Τιφλίδας: Κβασκβάτζε, Σπορκσλέντε, Κβανταγκλάνι, Παπάβα, Γκμπενόν, Καραμπάτζε, Ραντίν, Καρντάβα, Κούτσια, Μάρουσιτς, Γκαμπεντάβα.