Νέα ήττα για την Φενέρμπαχτσε [vids]

Δύο φορές μέσα σε λίγες ημέρες. Καθώς η Εφές έχει πάρει τον… αέρα της Φενέρμπαχτσε. Διότι μέσα σε τέσσερις ημέρες την νίκησε και πάλι ως φιλοξενούμενη. Λοιπόν, μετά το 82-80 της περασμένης Παρασκευής στην Euroleague, απόψε το έκανε με 90-80 για το τουρκικό πρωτάθλημα. Καθώς όλα αυτά έγιναν πριν το ματς με τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ. Νέα ήττα για την Φενέρμπαχτσε.

Η Εφές έκανε… πελάτισσα την Φενέρμπαχτσε

Επομένως, μετά την εντός έδρας ήττα 82-80 στην Euroleague από την Εφές, η Φενέρμπαχτσε «γνώρισε» άλλη μια για τουρκικό πρωτάθλημα. Ειδικότερα, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής, η Εφές επικράτησε πάλι. Για την ακρίβεια με 90-80 εκ νέου στο «Ulker Sports and event Ηall». Βέβαια το ματς για 35 λεπτά ήταν μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (77-76). Αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο όλα άλλαξαν.

Στο τέλος «κλάταρε» η Φενέρμπαχτσε

Διότι η Εφές επέβαλλε το ρυθμό της. Μιας και η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε σερί 8-0 και ξέφυγε 84-77 (37′). Επιπλέον διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε και τελικά πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνα με 90-80. Κορυφαίοι για την Εφές ήταν οι Οσμανί και Λάρκιν (5ασ.) με 22 πόντους ο καθένας. Κομβικός, επίσης, ήταν ο Οτούρου με 17π., 5ρ., 3ασ. και 2κοψ. Επιπρόσθετα, για την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μπιμπέροβιτς (19π., 6ρ.) και Γουίλμπεκιν (18π., με 5/9τρ.). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Καλάθης έπαιξε 19:44 και είχε 2 πόντους και 5 ασίστ.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα, η Εφές είναι στην πρώτη θέση με ρεκόρ 23-3. Κατά συνέπεια είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Όπως και στο απόλυτο πλεονέκτημα έδρας. Αντίθετα, η Φενέρμπαχτσε «έπεσε» στο 21-4 και λογικά θα τερματίσει στη δεύτερη θέση. Νέα ήττα για την Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-42, 63-62, 80-90.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.