ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή-νίκη της Ελλάδας

Μια ομάδα για πολύ μεγάλα πράγματα. Διότι αυτό που έκανε η Ελλάδα κόντρα στις ΗΠΑ ήταν εκπληκτικό! Η εθνική Ανδρών γύρισε το ματς από το -5 (4-9) του ημιχρόνου. Επιπλέον, στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου ήταν στο -3 (8-11). Αλλά με επική ανατροπή και επί μέρους 7-3 στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε 15-14. Πιο συγκεκριμένα, με το «χρυσό» γκολ από τον Παπανασταστίου, 1” πριν το τέλος! Έτσι πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο. Όπως και την απευθείας πρόκριση στην 8άδα. Επομένως θα αγωνιστεί την Τρίτη (10:00) για τα προημιτελικά. ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή-νίκη της Ελλάδας.

Το τραγικό 2ο οκτάλεπτο της Ελλάδας

Όμως, το τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Μιας και μετά το ισόπαλο 3-3 του πρώτου οκταλέπτου, η Ελλάδα έχασε το καθαρό μυαλό της. Διότι οι παίκτες του Βλάχου έκαναν λάθη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αν και ο Γενηδουνιάς μείωσε σε 5-4 στον παίκτη παραπάνω, ακολούθησε ένα σερί 4-0 των Αμερικανών που τους έφερε στο ημίχρονο μπροστά με 5 γκολ (9-4). Εξάλλου, το επί μέρους 6-1 για τις ΗΠΑ στο δεύτερο οκτάλεπτο τα «λέει» όλα! Επιπρόσθετα, ζημιά μας έκανε ο Ίρβινγκ που έχει αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή – νίκη

Πράγματι, στο τρίτο οκτάλεπτο άρχισε η ανατροπή. Δηλαδή έπιασε δουλειά η ελληνική άμυνα. Επίσης, στην επίθεση γυρίσαμε καλύτερα την μπάλα και βρήκαμε σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις. Ειδικά από το 10-6 που σήμερα την τελική αντεπίθεση. Έτσι μετά το 11-9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι Αμερικανοί κράτησαν ένα προβάδισμα. Όταν ο Χάλοκ πέτυχε το 13-10, η ομάδα του έδειξε να έχει τον έλεγχο.

Αλλά με την Ελλάδα ποτέ δεν υπάρχει αυτό. Καθώς ο Παπαναστασίου είχε διαφορετική άποψη. Όντως ανέλαβε δράση. Πέτυχε τρία γκολ, όπως και το νικητήριο, ενώ έδωσε και μια ασίστ. Κατά συνέπεια στο τελευταίο τρίλεπτο η εθνική πόλο Ανδρών έκανε σερί 4-1. Πάρε από αυτό, με το γκολ του διεθνή παίκτη του Ολυμπιακού, 1” για το φινάλε, ολοκλήρωσε τη νίκη-ανατροπή! Άρα πρώτη θέση στον όμιλο και απευθείας πρόκριση στην 8άδα.

• MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7.

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Βάινμπεργκ, Χούπερ, Κ. Γούντχεντ, Άμπραμσον, Ντάουμπε 4, Σουπίδο, Χάλοκ 2, Ν. Γούντχεντ, Μπόουεν 1, Τ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ίρβινγκ 6, Χόλαντ.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 4, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος 2, Τζωρτζάτος.