ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Μπουχαλάκης…Μαγκάιβερ

Σε ένα παιχνίδι που όλα έδειχναν  πρόκριση του Αρη,ελέω του πέναλτι -φαντάσματος  που δόθηκε απο τον Γκεστράνιους, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης έδωσε τη λύση  με ένα γκολ οξυδέρκειας και εξυπνάδας χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό στο 88.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με δυναμικό ροτέισον και τερματοφύλακα τον Κρίστινσον ,ενώ τετράδα στην άμυνα ήταν οι Ανδρούτσος, Μπα,Σωκράτης,Χολέβας. Στη μεσαία γραμμή Μπουχαλάκης-Τιάγκο ,με Ραντζέλοβιτς- Μασούρα  στα “φτερά” και δυάδα στην  επίθεση Χασάν και  Κάιπερς.

Το ματς:

Στο πρώτο 20 λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο  με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στις κινήσεις τους, μη θέλοντας η μία ομάδα να δώσει δικαιώματα στην άλλη και αμφότερες να έχουν από μία ευκαιρία.

Στο γρήγορο τρανζίσιον των Πειραιωτών , ο Μασούρας βγήκε απο  τα αριστερά , έκανε σέντρα και ο Καιπερς στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα άουτ ,στο 8ο λεπτό.

Ενα λεπτό μετά ήταν  ευκαιρία για τον Αρη, που βρέθηκε σε θέση βολής  με τον Σάσα αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ. Eκτοτε ,οι δύο ομάδες είχαν εθουσιασμό ,το ματς είχε γρήγορο ρυθμό αλλά καμία απο τις δύο δεν είχε ευκαιρίες με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα που σφράγισε τις προσπαθειες των  δύο ομάδων.

Με πέναλτι -μούφα 1-0 ο Αρης

Πέντε λεπτα μετά την  έναρξη του  β ημιχρόνου ο Γκεστράνιους άνακάλυψε πέναλτι εις βάρος του Ολυμπιακού που υποτίθεται ότι το έκανε ο Ανδρούτσος στον Μπέρτολιο που έμπαινε μέσα στην  περιοχή από κάθετη του Μαντσίνι με τον παικτη του Αρη να πέφτει μόνος του καθώς ο  Ανδρούτσος δεν είχε πεαφή με τον παίκτη του Αρη. Ο Γκεστράνιους είδε τη φάση και στο   VAR και ω του Θαύματος ειδε πέναλτι. Με τον Μπρούνο Γκάμα να σκοράρει για το 1-0 .

Φουλ  επίθεση με βασικούς

Το γκολ του Αρη   έφερε αλλαγές με τον Μαρτίνς να βάζει όλα τα βαριά όπλα πουθ είχε(Ελ Αραμπί-Καμαρά-Μπρούμα Εμβιλά και Φορτούνη , αλλά τον Αρη να κλείνει τους διαδρόμους, με διπλή ζώνη άμυνας  .Στο 61, ο Κάιπερς έβγαλε σέντρα αλλά η κεφαλιά του Σωκράτη έφυγε άουτ, ενώ  στο 83 απο γέμισμα του Φορτούνη, ο Ανδρούτσος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Καπετάν Μπουχαλάκης

Και εκεί που όλα έδειχναν  1-0 ήρθε το λάθος του Κουέστα να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Ισπανός κίπερ του Αρη  άφησε τη μπάλα κάτω για να συνεχιστεί το παιχνίδι ,αλλά ο Μπουχαλάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος αυτό και τρεχοντας έξυπνα απο πίσω του, του πήρε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

MVP: Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό όντας παντού. Απο κοντά και οι Μπα -Σωκράτης.

Η στιγμή: Η οξυδέρκεια του Μπουχαλάκη  ο οποίος σε ένα κρίσιμο σημείο είχε το καθαρό μυαλό να κλέψχει τη μπάλα από τον Κουέστα και να σκοράρει.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Χασάν δεν φάνηκε αλλά δεν τροφοδοτήθκε κιόλας.

Ο Ρέφερι: Ο Γκεστράνιους ελέγχεται για το πέναλτι  υπερ του Αρρη

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο(67 Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα,(86 Μπεναλουάν) Μαντσίνι (74 Κάτσε)και Μάνος(74 Σίλβα)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον – Ανδρούτσος, Μπα(76 Καμαρά), Σωκράτης ,Χολέμπας – Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα(65 Εμβιλα) , Ραντζέλοβιτς(65 Μπρούμα)                       , Μασούρας(65 Φορτούνης) – Κάιπερς-(76 Ελ Αραμπί), Χασάν  ‘