Μπλόκο!

Ενας μέτριος, είναι αλήθεια , Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με  την Ξάνθη στα Πηγάδια  πετώντας, μετά το ΟΑΚΑ, δύο βαθμούς πολύτιμους. Αμυνα με 11 πίσω η Ξάνθη, εγκλώβισε την ομάδα του Μαρτίνς  που δεν έχει τη φαντασία και δημιουργία άλλων αγώνων.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-3-3 και τερματοφύλακα τον Σα, ενώ απο δεξιά προς αριστερά είχαμε τους Ομαρ,Σεμέδο,Αβρααμ,Τσιμίκα. Τριάδα στα χαφ Μπουχαλάκη-Καμαρά-Γκιγέρμε. Στα άκρα Σουντανί-Ποντένσε και μοναδικός προωθημένος ο Ελ Αραμπί.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως καλό. Με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, αλλά να είναι εγκλωβισμένος στην άμυνα της Ξάνθης  καθώς παρά τις προσπάθειες, κυρίως από αριστερά και με πρωταγωνιστές πρωταρχικά του Τσιμίκα και κατά δεύτερο τον Ποντένσε.  Καλύτερη φάση στο 24, με τη σέντρα του Τσιμίκα που βρήκε τον Ελ Αραμπί ο οποίος  μπερδεύτηκε και μάλλον δεν κατάλαβε πως βρισκόταν σε τόσο πλεονεκτικη θέση  με αποτέλεσμα να γυρίσις προς τα πίσω και να χάσει την ευκαιρία. Οσο για την Ξάνθη δεν είχε ούτε μία τελική.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΕΛΙΚΗ

Στο β ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φάση στο 47. Μετά από κόρνερ του Μπουχαλάκη , ο Κοβάτσεβιτς πήγε να πετύχει αυτογκολ  εντυπωσιακό αλλά ο Αμπατ κράτησε το μηδέν.. Δεύτερη καλή φάση στο 62 ,όταν ο Ομάρ έκανε σέντρα , ο Ελ Αραμπί διεκδίκησε τη μπάλα  με τον Αμπατ και η μπάλα πήγε κόρνερ..

ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΕ ΓΚΕΡΕΡΟ

Ο Μαρτίνς έβαλε Γκερέρο και  Μασούρα αντί Σουντανί και Καμαρά στο 65 και 10 λεπτά μετά ο Ισπανός παραλίγο να τον δικαιώσει με τη σέντρα του Ομαρ και  την κεφαλιά χαμηλά που μπλόκαρε εύκολα ο Αμπαντ.

Με τον Μπουχαλάκη στο 79 να κάνει σουτ έξω απο την περιοχή αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ.. Ο Μαρτίνς έβαλε και τον Βαλμπουενά  στο 81,  με τον Γάλλο να μην προλαβαίνει να μπεί τον ρυθμό του αγώνα  και να μένουμε στο 0-0.

Καλύτερη και μοναδική φάση για την Ξάνθη ήταη ένα φάουλ του Τεξέιρα που έφυγε άουτ” ξύνοντας” το αριστερό κάθετο δοκάρι του  Σα.

MVP: Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Ανδρέας Μπουχαλάκης. Ηταν παντού στη μεσαία γραμμή  και κέρδισε πολλές μάχες.  Πολύ καλός, για ακόμα ένα ματς ο Αβρααμ

Η στιγμή:  Η Ευκαιρία του Γκερέρο  στο 75.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Ελ Αραμπί δεν ήταν ο κίλερ άλλων αγώνων..Μέτρια εμφάνιση.

O Διαιτητής: Δεν έγινε κάποια φάση άξια συζήτησης ,αλλά θα μπορούσε να κρατήσει περισσότερα από πέντε λεπτά καθώς οι παίκτες της Ξάνθης έκαναν πολλές καθυστερήσεις.

άνθη: Αμπάτε, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα (80 ‘ Ντίρεσταμ), Κοβάσεβιτς, Τερκί, Αμορίμ, Μουλέν (68’ Τεσέιρα), Ντουρίτσκοβιτς (60’ Φοσέ), Στάρτζεον

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Τσιμίκας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Καμαρά (65’ Μασούρας), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (83’ Βαλμπουενά), Σουντανί (65’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί