«Μίλησε» η επίθεση του Θρύλου

Αν και ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο ματς με τον Μίλωνα, στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης», στη συνέχεια ανέβασε στροφές. Μετά το κακό πρώτο σετ, όπου η ομάδα του Ψάρρα είχε 5 άσσους, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν. Είχαν ποσοστό 57% στην επίθεση και τους Στερν (16π.) και Κουμεντάκη (14π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Έτσι, νίκησαν με 3-1 σετ και έκαναν το 2-0 στη σειρά. Κατά συνέπεια, είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς της φετινής Volley League. «Μίλησε» η επίθεση του Θρύλου.

Σε άλλο… γήπεδο

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ δεν ήταν στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» της Νέας Σμύρνης. Μιας και στο διάστημα αυτό επέτρεψε στον Μίλωνα να πάρει 5 άσσους. Επιπλέον, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε υποδοχή στο 64% έναντι 47% του Θρύλου, ενώ οι άριστες ήταν 50%-42%, αντίστοιχα. Από το 8-8 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-4 και ξέφυγαν με 18-12. Ο Ανδρεάδης τους έφερε σε σετ μπολ με άσσο (24-17) και το σετ έκλεισε με το σερβίς στο φιλέ του Παγένκ (25-19).

Φουλ επίθεση

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ άλλαξε από τον εξαιρετικό Στερν. Ο Σλοβένος έκανε τη διαφορά με 8/9 επιθέσεις. Ωστόσο δεν ήταν μόνος του. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνολικά 73% στην επίθεση. Κυρίως, όμως, χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα που έπεσε στο 39% (σ.σ.: μόλις 22% οι άριστες). Μετά το 10-7 του Μίλωνα, αλλά και το 13-11, ο Θρύλος ανέβασε στροφές. Προσπέρασε 15-14 και από το 18-20, έκανε σερί 5-2, με τον Παγένκ και το σετ να τελειώνει με το χαμένο σερβίς του Μολίνα (20-25).

Καλοδουλεμένη «μηχανή»

Αν και το ποσοστό του Ολυμπιακού στην επίθεση έπεσε, αυτό το 4% δεν ήταν τίποτα. Διότι με 69% στο τρίτο σετ που είχε η ομάδα του Τζουλιάνι, δεν μπορούσε να μην κάνει την ανατροπή! Ο Στερν συνέχισε να οδηγεί επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» (5/6επ.). Μετά το ισόπαλο 8-8 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-10 χάρη στον Ιντάλγκο, Επίσης, το προβάδισμα παρέμεινε. Ο Κουβανός και ο Παπαγγελόπουλος με άσσο έφερε την ομάδα σε κατάσταση σε μπολ (18-24). Ο Ιντάλγκο με πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1 σετ) κάνοντας το 25-19.

«Μίλησε» η εμπειρία

Με σερί 5-0 χάρη σε Παπαγγελόπουλο και Παγένκ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8-5. Επιπλέον, έκανε ένα ακόμη επί μέρους 4-1 για το 14-7 με τον Κουμεντάκη να δίνει λύσεις. Επίσης άλλο ένα με 4-0 για να ξεφύγει 19-12 και τον Ιντάλγκο να τελειώνει τις μπάλες. Έτσι έβαλε τις βάσεις για το σετ και τη νίκη στη Νέα Σμύρνη. Ο Έλληνας ακραίος ήταν ο εκφραστής των επιθέσεων στο φινάλε του ματς. Έκανε το 22-17, ενώ με δύο διαδοχικούς άσσους, διαμόρφωσε το 18-25 για τη νίκη 3-1 σετ στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης». «Μίλησε» η επίθεση του Θρύλου.

Τα σετ 1-3 σε 1.39: 25-19, 20-25, 19-25, 18-25.

• 1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-19
  • 2ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 20-25
  • 3ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 19-25
  • 4ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 18-25

** Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 11 άσσους, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 6 (5/8επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/8επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 15 (12/31επ., 3 άσσοι), Νανόπουλος 6 (3/14επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 47% άριστες), Μολίνα 12 (9/27επ., 3 άσσοι, 54% υπ. – 41% άριστες), Χερ 2 (2 άσσοι) / Αρ. Χανδρινός (λ. 78% υπ. – 56% άριστες), Θεοδόσης 2 (2/2επ.), Δημιτούδης, Μάρκου, Στράτος, Εφραιμίδης 2 (2/3επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (6/11επ,, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 16 (16/24επ.), Κουμεντάκης 14 (12/17επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1/2επ.), Ιντάλγκο 11 (9/18επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 59% υπ. – 59% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη, Δαλακούρας.