Μια ακόμα 100άρα με ωραίο μπάσκετ

Μια ακόμα νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη φετινή Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» προσέφεραν καλό θέαμα, δεν είχαν πρόβλημα και πέτυχαν ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα. Πλέον, στρέφουν την προσοχή στο ματς της Παρασκευής, με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ. Μια ακόμα 100άρα με ωραίο μπάσκετ.

Το θετικό για τον Μπαρτζώκα ήταν πώς η ομάδα του, για μεγάλο διάστημα στο ματς, κράτησε ρυθμό. Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ποσοστό 72% στο δίποντο. Και παρότι οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Σλούκα και τον Φαλ, είχαν σε καλή ημέρα τον Λούντζη με 14 π. (6/6 διπ.).

Μεγάλη διάθεση

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Ξεκινώντας με 3/3 τρίποντα από Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ (9-2). Ένα ακόμα του Ντόρσεϊ έφερε το σκορ στο 14-7. Το σημαντικό, όμως, πέραν της ευστοχίας από την περιφέρεια, ήταν η διάθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο 6 κλεψίματα. Με τον Παπανικολάου να σκοράρει, η διαφορά για πρώτη φορά πήγε στο +10 (21-11). Ο Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και ο Πρίντεζης έδωσε προβάδισμα 16 πόντων (29-13) στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 31-19. Με το Θρύλο να έχει 6/8 δίποντα και 6/10 τρίποντα.

Εξαιρετικά ποσοστά

Δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον ΜακΚίσικ να έρχεται φορτσάτος και να σημειώνει 7 πόντους σε περίπου 3 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +14 (42-28), ενώ ο Μάρτιν ευστόχησε σε δύο βολές (44-28). Ο Μπαρτζώκας ζητούσε από τους παίκτες του να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο ομαδικό παιχνίδι. Κάτι που αποτυπώθηκε από τις 18 ασίστ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λαρεντζάκη να έχει 5! Ο ΜακΚίσικ στα μισά της περιόδου έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα, +17 (49-32), ως εκείνο το σημείο. Με τρίποντο του Λαρεντζάκη πήγε και στο +20 (56-36) στο 17′. Τα δύο τρίποντα του Έισι στο φινάλε ήταν το… κερασάκι στην τούρτα για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έκανε ρεκόρ πόντων στο πρώτο μέρος, με 62. Ο Θρύλος είχε στο πρώτο μισό, 13-16 δίποντα (81%) και 11/18 τρίποντα (61%), αλλά και 7 κλεψίματα.

Η άμυνα χαλάρωσε

Αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να αποτελέσει θέμα προβληματισμού για τον Μπαρτζώκα, σε ένα ματς με τη διαφορά στους 22 πόντους στο ημίχρονο, αυτό ήταν η χαλάρωση στην άμυνα. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» στην 3η περίοδο δέχθηκαν 25 πόντους. Πάρα πολλοί για μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός, σε μια περίοδο, στο ελληνικό πρωτάθλημα! Παρότι για ένα ακόμα δεκάλεπτο μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο +27 (67-40) στο 22′ με πέντε πόντους του Βεζένκοφ. Το μεγάλο προβάδισμα, +28 (80-52) διατηρήθηκε ως το 27′ με το τρίποντο του Ντόρσεϊ. Το Περιστέρι μείωσε ως τους 21 πόντους (86-65), για να σκοράρει ο ομογενής γκαρντ ένα ακόμα τρίποντο στο τέλος της περιόδου (89-65). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν πολύ υψηλά ποσοστά στο δίποντο, με 81%.

Έπιασε ξανά τους 100 πόντους

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Λογικό. Μετά από μια εβδομάδα στη Γαλλία, από δύο απαιτητικά ματς, από την κούραση, με τη διαφορά στους +20 πόντους, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αρκετά. Το Περιστέρι δεν είχε να χάσει τίποτα. Έβαλε και ορισμένα μεγάλα σουτ, όπως το τρίποντο του Μωραΐτη υπό την πίεση του Πρίντεζη (96-78). Η είσοδος του Οικονομόπουλου, 3:58 για το τέλος, ήταν από το πιο ενδιαφέρον γεγονότα στην τέταρτη περίοδο. Όπως και το καλάθι του Λαρεντζάκη, 2:16 για το φινάλε, με το οποίο ο Θρύλος έφτασε τους 100 πόντους. Το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε ήταν το σκορ. Με την κόρνα της γραμματείας, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 104-85. Μια ακόμα 100άρα με ωραίο μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.