Μεγάλο come back με ηγέτη Σλούκα

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -16 του τρίτου δεκαλέπτου (55-39) και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 13 λεπτά, έφυγε νικητής από τα Άνω Λιόσια. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 41-19 στο διάστημα που απέμενε, έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Μεγάλο come back με ηγέτη Σλούκα.

Ο Έλληνας γκαρντ δεν έκανε απλά τη διαφορά. Ήταν ο παίκτης «κλειδί» και MVP της νίκης του Θρύλου. Σημείωσε 23 πόντους -όλους στο δεύτερο ημίχρονο- και μοίρασε 11 ασίστ, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο «διπλό» μέσα στα Άνω Λιόσια. Κομβικός και ο Χασάν Μάρτιν με 15 πόντους (7/7 διπ.). Για την ομάδα του Μπαρτζώκα που είχε 4 απουσίες. Εκτός των Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακ Κίσικ, το Σάββατο το απόγευμα προστέθηκε και ο Βεζένκοφ.

Μόνο ο Ζαν Σαρλ πάλευε

Στην αφετηρία μιας ακόμα αναμέτρησης τον τελευταίο καιρό, ο Ολυμπιακός έκανε τα ίδια ακριβώς πράγματα, με τον ίδιο εσφαλμένο τρόπο. Κι αν δεν υπήρχε ο Ζαν Σαρλ, οι «ερυθρόλευκοι» θα είχαν περισσότερα προβλήματα από το -3 με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο (15-12). Ο Γάλλος πέτυχε 7 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού. Στα πρώτα πέντε λεπτά η άμυνα ήταν εκεί, για το +4 (9-5) του Θρύλου. Στη συνέχεια, όμως, με σερί 9-0 η ΑΕΚ -με κλεψίματα και επιθέσεις στο τρανζίσιον- κατάφερε να γυρίσει το ματς και να βρεθεί στο +5 (14-9). Λάθη στο παρκέ, λάθη και στο κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα! Πέντε λάθη στο δεκάλεπτο.

Περιφέρεια για… κλάματα

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μόλις ένα καλάθι από σουτ περιφερειακών παικτών του. Από τον Λαρεντζάκη στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου (9:05). Με το τρίποντο του διεθνή γκαρντ. Συνολικά, όμως, οι Γουόκαπ (1/3), Ντόρσεϊ (0/3), Σλούκας (0/3), Λούντζης (0/1) και Λαρεντζάκης (2/8) είχαν συνολικά 3/18 σουτ εντός παιδιά. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μέρος μέτρησαν 2/11 τρίποντα! Από το 21-21 με τον Μάρτιν στα 5:54, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +6 (28-22). Μίνι σερί 5-0 με Λιβιό (12π.) και Φαλ για να μειώσει ο Θρύλος 28-27 στο 17′. Στη συνέχεια έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (35-27).

Τον κράτησαν οι Έλληνες και ο Μάρτιν

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκε με δύο τρίποντα στο +13 (42-29) και λίγο αργότερα στο +16 (55-39) στο 27′. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και να πλησιάζουν στο σκορ. Καταλυτική η συμβολή του Σλούκα. Μαζί με τον Λαρεντζάκη είχε 13 από τους 15 πόντους του Θρύλου (55-42) ως το 28′. Ο Μάρτιν έδωσε λύσεις μέσα από τη ρακέτα με 6π. ως το φινάλε του δεκαλέπτου, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -8 για την ομάδα του Μπαρτζώκα (58-50).

Η «ραψωδία» του Σλούκα

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν άμυνα. Έπαιξαν δυνατά στην άμυνα. Και κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Ο Σλούκας είχε πάρει μπροστά. Τρία δικά του τρίποντα και ένα καλάθι του Μάρτιν οδήγησαν το Θρύλο σερί 11-0, για να βρεθεί στο 61-58 (7:02). Η συνέχεια ήταν συναρπαστική. Σερί 7-2 των «κιτρινόμαυρων» για να προσπεράσουν 65-63 (4:35). Εκεί η άμυνα του Θρύλου ήταν το σημείο «κλειδί».

Ο Σλούκας συνέχισε να κάνει τη διαφορά, ενώ ο Έισι με μεγάλο τρίποντο έδωσε… αέρα πέντε πόντων (65-70), 2:26 για το φινάλε. Ένα ακόμα τρίποντο του Έλληνα γκαρντ ανέβασε τη διαφορά στους 8 (73-65) με σερί 10-0 (1:38). Με ψυχραιμία στις βολές ως το φινάλε, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κράτησαν το προβάδισμα και έφυγαν νικητές, με 80-74, από το κλειστό των Άνω Λιοσίων. Μεγάλο come back με ηγέτη Σλούκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80.