ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με τα λιοντάρια δεν… μπλέκεις!!!

“Εκρηκτική” μπορεί να χαρακτηριστεί πολύ εύκολα η Κ19 του Θρύλου, η οποία διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 3-1 στο Ρέντη! Με καρδιά χιλίων λεόντων τα πιτσιρίκια του Θρύλου “τιμώρησαν” τον Παναθηναϊκό που έκανε…. το λάθος να προηγηθεί και τελικά έφυγε από το Ρέντη με τρία γκολ στο κεφάλι!!!

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό, αφού πολύ νωρίς, και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό του αγώνα έκαναν το 0-1. Ο Αθανασακόπουλος έκανε το κόρνερ με τον Ζερβόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Όμως αυτό το γκολ, όπως έδειξε η συνέχεια, ήταν… το ξύπνημα για τον Ολυμπιακό που από κεινο το σημείο και πέρα είχε πάρει την απόφασή του να φέρει το ματς στα ίσα και να “χτυπήσει” μία μεγάλη ανατροπή!

Έτσι κι έγινε! Ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο η διάθεση των ερυθρολεύκων φάνηκε να είναι αστείρευτη!

Στο 59 Ξενιτίδης πήρε την μπάλα πίσω από την σέντρα, βγήκε στην αντεπίθεση και με όμορφο πλασέ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, που χαρακτηρίζεται το δίχως άλλο MVP, δέκα λεπτά αργότερα έκανε και το 2-1 δίνοντας έτσι το προβάδισμα στον Θρύλο και αφήνοντας τους πράσινους να “ψάχνονται” από που τους ήρθε και αυτό το γκολ!

Την “σφραγίδα” σε μία ακόμα θρυλική ανατροπή έβαλε ο Μαρτίνης στο 75ο λεπτό γράφοντας το τελικό 3-1, δίνοντας παράλληλα διαστάσεις θριάμβου σε ένα εκπληκτικό ερυθρόλευκο μεσημέρι.

Κάπως έτσι, οι Νέοι του Θρύλου έδειξαν τον δρόμο στην πρώτη ομάδα για το τί καλείται να κάνει αύριο!