ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με καρδιά πρωταθλητή τα «ερυθρόλευκα» κορίτσια

Με εξαιρετική εμφάνιση οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν 3-1 σετ (25-15, 26-24, 18-25, 25-19) τις «πράσινες» και έστειλαν μήνυμα για τη συνέχεια. Μήνυμα με αποδέκτες εκείνους που αμφισβήτησαν μια ομάδα που έχει σαρώσει τους τίτλους. Με καρδιά πρωταθλητή τα «ερυθρόλευκα» κορίτσια.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τάραφλεξ του Ρέντη απέναντι στον Παναθηναϊκό, δείχνοντας για μια ακόμα φορά πώς δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τον μόνιμο πρωταθλητή. Κι αυτό θα το καταλάβουν κάποιο καλύτερα στη συνέχεια. Με τον Παρίζι να κάνει πολύ καλό κοουτσάρισμα και να δένει «κόμπο» τον Οικονόμου. Πολύ καλή εμφάνιση από Άγκοστ και Σάλας, καθοριστικές σε κρίσιμα σημεία η Χίπε, η Εμμανουηλίδου, αλλά και η Κονόμη. Μεστό παιχνίδι από την Χριστοδούλου.

Με οδηγό την Άγκοστ

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδειξαν από την αρχή πώς ήθελαν να πάρουν το πρώτο σετ. Πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟ, ειδικά πάνω στην Εμμανουηλίδου, προκάλεσε πολλά προβλήματα στις «πράσινες». Η παίκτρια που έκανε τη διαφορά ήταν η Άγκοστ. Η Αμερικανίδα ακραία τελείωσε πολλές επιθέσεις, ενώ και με το σερβίς έκανε ζημιά στις αντίπαλές της. Με δύο δικούς της πόντους έγινε το 4-4. Σερί 5-0 με πόντους από Εμμανουηλίδου (μπλοκ), Σάλας, Χριστοδούλου, Χίπε και Άγκοστ και το σκορ 9-4. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν αυτό το προβάδισμα και το αύξησαν. Δύο σερί πόντοι της Χίπε και μπλοκ της Γιώτα έφεραν το 13-7. Στη συνέχεια, με 3 πόντους της Άγκοστ το 14-10 έγινε 17-11 και 18-11 με την Εμμανουηλίδου. Οι πρωταθλήτριες είχαν το πάνω χέρι στο σετ. Με Χίπε και δύο σερί μποκ από Σάλας και Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 21-12. Η Σάλας πέτυχε το 24-15 και η χαμένη επίθεση της Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το 25-15, για το 1-0 σετ του Θρύλου.

Μια ακόμα θρυλική ανατροπή

Το δεύτερο σετ προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Ο Ολυμπιακός έδειξε να το «καθαρίζει» το σετ, αλλά βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο. Αλλά εκεί είχε τον τρόπο να κάνει μια μεγάλη ανατροπή. Στην αρχή του σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν. Με την Άγκοστ να εξακολουθεί να δίνει λύσεις (3-3). Η είσοδος της Χαντάβα άλλαξε λίγο την εικόνα του ματς. Με την Ελληνίδα ακραία του ΠΑΟ να διαφοροποιεί το επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟ (3-5). Σερί 3-0 για τον Ολυμπιακό και προσπέρασμα με τον πόντο της Χριστοδούλου (6-5). Το μπλοκ της Γιώτα στη Στεπανένκο έδωσε… αέρα 2 πόντων στο Θρύλο (8-6). Με τη διαφορά να φτάνει στο +3 (11-8) με την Σάλας. Στο 14-11, όμως, πήγε στο σερβίς η Στεπανένκο. Η υποδοχή του Ολυμπιακού είχε θέματα και το σκορ έγινε 14-16. Δύο πόντοι της Χίπε και ενδιάμεσα το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφεραν ξανά μπροστά τις «ερυθρόλευκες» (17-16). Ο Θρύλος με Σάλας και Χίπε βρέθηκε στο 22-18. Τα λάθη γύρισαν το ματς και το λάθος της Σάλας έφερε το σετ μπολ για τον ΠΑΟ (22-24). Ο Θρύλος με σερί 4-0 από τις Χίπε, τα μπλοκ από Σάλας και Γιώτα και την επίθεση της Σάλας έκανε το 26-24 και έφτασε στο 2-0 σετ.

Το πρόβλημα στην υποδοχή «κόστισε»

Το τρίτο σετ δεν πήγε καλά για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας. Οι «πράσινες» βελτίωσαν το σερβίς και χάλασαν το παιχνίδι του Θρύλου. Με πόντους από Εμμανουηλίδου και Σάλας ο Ολυμπιακός μείωσε σε 4-5. Αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει επαφή με το σκορ. Ο ΠΑΟ έκανε το 6-11 με τον άσσο της Γκρόθες και το 10-16 με την Χατζηευστρατιάδου. Η χαμένη επίθεση της Σάλας (12-20) ξεκαθάρισε τα πράγματα για το σετ. Παρότι ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-1 και μείωσε σε 16-21 με την Χίπε, οι «πράσινες» πήραν το σετ με 25-18, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Έδειξαν χαρακτήρα στα καίρια σημεία

Το τέταρτο σετ ήταν εξίσου αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι ως το 6-6. Το σερί 3-0 του Ολυμπιακού με τον πόντο της Σάλας και το μπλοκ της Γιώτα έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στο 9-6. Εκεί μπήκε ξανά στην… εξίσωση η Άγκοστ και έδωσε πόντους στο Θρύλο, οδηγώντας τον στο +4 (14-10), για να ανέβει και στους 5 (15-10) με τον προπονητή του ΠΑΟ, τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί το τάιμ άουτ. Η Αμερικανίδα ακραία συνέχισε να παίρνει μπάλες και να τελειώνει τις φάσεις (16-11). Με την Σάλας να παίρνει τη… σκυτάλη. Δύο σερί πόντοι από την Κουβανή και το σκορ 18-12, ενώ ένας ακόμα έφερε τον Ολυμπιακό στο 20-13. Σερί 4-0 του ΠΑΟ, αλλά η Γιώτα το «έσπασε» (21-17). Με το πλασέ της Άγκοστ ο Θρύλος έφτασε στο 23-18, ενώ η Αμερικανίδα πήρε και τον επόμενο πόντο (24-18). Για να πάρει τη… σκυτάλη η Εμμανουηλίδου και να πετύχει το 25-19, δίνοντας τη νίκη στις «ερυθρόλευκες» με 3-1 σετ. Με καρδιά πρωταθλητή τα «ερυθρόλευκα» κορίτσια.

Τα σετ 3-1: 25-15, 26-24, 18-25, 25-19.