ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πήρε με ανατροπή ο Θρύλος!

oly-2

Σημειώνοντας την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς ο Ολυμπιακός κατέκτησε το «First International Olympiacos Tournament» που διοργάνωσε στο Καρπενήσι. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 73-69 της Τορίνο στο συναρπαστικό τελικό του Τουρνουά, δείχνοντας χαρακτήρα στο φινάλε της αναμέτρησης και ανατρέποντας την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί  2 περίπου λεπτά πριν τη λήξη.  Πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού αναδείχθηκε η Στέλλα Καλτσίδου που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σημειώνοντας 17 πόντους ενώ στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων πέρασαν η Εβίνα Μάλτση με 16 πόντους που προήλθαν από 2/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα η Όλγα Χατζηνικολάου με 14 και η Στέλλα Φουράκη (8 πόντοι, 4/6 διπ., 4 ριμπάουντ).

Δυνατά στην αρχή ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνίστρια την Στέλλα Καλτσίδου  προηγήθηκε με 12-2 στα πρώτα 4 λεπτά.  Η «ερυθρόλευκη» άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά ενώ και στην επίθεση προέκυπταν πόντοι από καλές επιλογές, ωραίους συνδυασμούς και αιφνιδιασμούς.   Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμα (14-4, 17-6, 18-8), 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου με την Χατζηνικολάου να αυξάνει τη διαφορά στους 13 πόντους (21-8) με καλάθι και φάουλ μετά από ωραίο μπάσιμο. Ένα λεπτό πριν το φινάλε η Εβίνα Μάλτση με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-14 με το οποίο έκλεισε η 1η περίοδος.

Χαλάρωσε ο Ολυμπιακός, ανέβηκε η Τορίνο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο χαλαρά δίνοντας την ευκαιρία στην Τορίνο να μειώσει με ένα σερί 10-0 σε 26-24 στο πρώτο πεντάλεπτο.  Η αφλογιστία των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε από το καλάθι που σημείωσε στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο η Όλγα Χατζηνικολάου η οποία σημείωσε το 28-24 (5:40). Ωστόσο η απόδοση του Ολυμπιακού στο σημείο εκείνο δεν βελτιώθηκε με αποτέλεσμα προηγηθεί η Τορίνο με 31-30, δυο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων», ήρθε μετά από το συνδυασμό της Τζόνσον με την Καλτσίδου στον αιφνιδιασμό από τον οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στη θέση του οδηγού (32-31, 1:46 πριν την ανάπαυλα). Ακολούθησε το 34-31 από την Στέλλα Φουράκη αλλά στην επόμενη επίθεση ισοφάρισε η Τορίνο μετά από καλάθι και μια εύστοχη βολή. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-36 υπέρ της Τορίνο ύστερα από δυο εύστοχες βολές της Τζόρι Ντέιβις.

«Οδηγούσαν» οι Ιταλίδες στην τρίτη περίοδο…

Στην έναρξη της 3ης περιόδου η Τορίνο «έτρεξε» ένα σερί 5-0 φτάνοντας στο 34-41, για να μειώσει η Μάλτση με τρίποντο σε 37-41 (8:10). Η Τζόρι Ντέιβις διαμόρφωσε το 37-44 για να «απαντήσει» άμεσα η Μάλτση με νέο τρίποντο για το 40-44. Στη συνέχεια η Τορίνο με καλάθι και μια συμπληρωματική βολή έφτασε στο 40-47 με την Όλγα Χατζηνικολάου να μειώνει σε 42-47 σκοράροντας στον αιφνιδιασμό (5:30). Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο, 50-51 (2:10) με δυο εύστοχες βολές της Χατζηνικολάου, αλλά το τρίποντο της Κάτσερικ έδωσε ξανά προβάδισμα 4 πόντων στην Τορίνο  (50-54). Η περίοδος τελείωσε με καλάθι της Τζόνσον στην εκπνοή, μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο τρίποντο που επιχείρησε η Καλτσίδου με το οποίο οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 52-54.

Έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην ανατροπή!

Με 6-0 σερί της Τορίνο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος από το οποίο προήλθε το 52-59 καθώς οι «ερυθρόλευκες» δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση μέχρι να σκοράρουν η Μάλτση και η Σταμάτη (για τρεις)  για το 57-61. Η Εβίνα Μάλτση με νέο τρίποντο, 6:14 πριν τη λήξη, μείωσε σε 60-61 συνεχίζοντας την προσπάθεια αντεπίθεσης του Ολυμπιακού.  Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με το 64-65 από την Καλτσίδου (3:00) και η Γιοβάνοβιτς με τρίποντο, 2:20 πριν το φινάλε έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Θρύλο μετά από ώρα γράφοντας το 67-65.  Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα και ακολούθησε το καλάθι της Στέλλας Καλτσίδου για το 69-65, 1:43 πριν τη λήξη της αναμέτρησης .  Η Τορίνο μείωσε με δυο εύστοχες βολές σε 69-67 (1:00), αλλά η Στέλλα Καλτσίδου «απάντησε» για το 71-67 με τον ίδιο τρόπο, 0:44 για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Δυο ακόμα εύστοχες βολές των Ιταλίδων διαμόρφωσαν το 71-69 στα τελευταία 30’’.  Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια εκδήλωσε μια πολύ ωραία επίθεση με την Χατζηνικολάου να τροφοδοτεί  την Καλτσίδου και την τελευταία να βρίσκει πανέξυπνα την Φουράκη η οποία σκόραρε κάτω από το καλάθι, για το 73-69 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 34-36, 52-54,73-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ελένη Καπογιάν νη): Γκοτζή, Σταμάτη 3 (1/3 τριπ.), Μπόνη, Χατζηνικολάου 14 (4/5 διπ., 6/7 β.), Μάλτση 16 (2/4 διπ., 4/8 τριπ.), Παπαμιχαήλ , Χαλιβέρα, Τζόνσον 10 (3/9 διπ., 4/6 β.), Γιοβάνοβιτς 5 (1/2 διπ., 1/1 τριπ.) Φουράκη 8 (4/6 διπ.), Μπαρτόνοβα, Κοσμά, Καλτσίδου 17 (6/10 διπ., 5/6 τριπ.)

Τορίνο (Μάρκο Σπάνου): Κάσερικ 5 (1/2 διπ., 1/4 τριπ.), Μαρανκόνι,Κουάρτα 5 (1/3 διπ., 1/4 τριπ.), Μπρούνερ 19 (5/15 διπ.,9/9 β.), Τζιακομέλι , Ντάβις 20 (7/13 διπ., 1/3 τριπ.,  3/3 β.) , Γκάτι 5 (2/3 διπ., 1/1 β.), Κόρντολα, Ντεκέλις, Τικβικ 15 (7/11 διπ.,1/2 .)

Πηγή: osfp.gr