Μασούρειος νίκη και στο +3

Με το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 17, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Ιωνικό  και είναι πλέον στο +3 απο την ΑΕΚ  στην κούρσα για τη μάχη της2 πρώτης θέσης. Πύρρειoς νίκη, πάντως, μιας και τραυματίστηκαν οι Κούντε-Ροντρίγκες και Σωκράτης.

Πως ξεκίνησε:  O Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους Βατσλικ. Τετράδα στην άμυνα, οι Λαλα,Σωκράτης, Σισε-Ρεάμπτσιουκ. Στην μεσαία γραμμή, Εμβιλά -Κούντε-Αγκιμπού. Δεξιά Ροντρίγκεζ-αριστερά Μασούρας, φορ ο Τικίνιο

Το ματς:

Από την αρχή ματς -Ροντέο

Από τα πρώτα λεπτά  του αγώνα  το παιχνίδι είχε φοβερά γρήγορο  ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές φάσεις.

Με τον Ολυμπιακό να έχει τον Αγκιμπού σε μεγάλη ημέρα  και ήδη μέχρι το 17, ο άσος από τη Γουινέα είχε φροντίσει να δώσει δύο ασίστ σε συνεργασίες με τον Μασούρα, όπου στο 5ο λεπτό  δεν μπόρεσε στη διαγώνια κίνηση να νικήσει τον  Χουτεσιώτη που τον πρόλαβε στην έξοδο,ενώ στο 17 έβγαλε καταπληκτική ασίστ στον  Γκάρι Ροντρίγκες που βγήκε απο δεξιά έκανε σέντρα και ο “Μασού” πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Νο fear από τον Ιωνικό

Οι Νικαιώτες είχαν προλάβει να απειλήσουν τον Ολυμπιακό δύο φορές στο ματς, μία στο 5 όταν στη εξαιρετική συνεργασία Μύγα-Ματσούκα , ο Τουράμ ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας αλλά ο Βατσλίκ κράτησε το μηδέν. 12 λεπτά αργότερα, ο Τουράμ έβγαλε κάθετη για τον Καμπράλ σε μία φάση στην οποία ο κίπερ του Ολυμπιακού δεν υπολόγισε την εκρηκτικότητα αλλά και το πείσμα του Καμπράλ που πήρε τα βήματα του Τσέχου και πλάσαρε στην εξωτερική γωνία του τέρματος του Ολυμπιακού.  Αρκετά τα κενά για τον Ολυμπιακό ανασταλτικά με τη συνεργασία Εμβιλά-Κούντε να μην πηγαίνει καλά.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε πολύ από τα δεξιά με Γκάρι Ροντρίγκες -Λαλά δημιουργώντας πολλά κενά στην άμυνα του Ιωνικού και ειδικά στον Βαλεριάνο που στο 41 έκανε ένα άγαρμπο μαρκάρισμα στον Κούντε με αποτέλεσμα ο Καμερουνέζος να γίνει αλλαγή για τον Μαντί Καμαρά.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να παίρνει τη θέση του Σωκράτη και στο 49, οι Πειραιώτες να χάνουν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τικίνιο έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ροντρίγκες που βγήκε σε ρόλο φορ αλλά το σουτ που έκανε έστειλε τη μπάλα άουτ. Η  κούραση που έβγαζε ο  Ολυμπιακός ήταν φανερή και αυτό ο Ιωνικός, πιέζοντας στο κέντρο,προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη στιγμή να κάνει τη ζημιά. Αυτό πήγε να γίνει στο 63, όταν απο λάθος του Μασούρα, που γύρισε προς τα πίσω τη μπάλα, ο Τουράμ έκλεψε τη μπάλα και βγήκε διαγώνια απο το τέρμα και μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ δεν βρήκε στόχο. Σε αυτή τη φάση είχαμε αψιμαχία του Ρομαό με τον Αγκιμπού ,με τον Τογκόλεζο να παίρνει κάρτα,ενώ  ένα λεπτό μετά ο Ονιεκούρου πήρε τη θέση του Ροντρίγκες που είχε ενοχλήσεις.

Ο Μαρτίνς θέλησε να φρεσκάρει την επίθεση με Ανδρούτσο και Ελ Αραμπί αντί Μασούρα και Τικίνιο και στο 74 παραλίγο να δικαιωθεί. Οταν ο Αγκιμπού πήρε τη μπάλα,από κλέψιμο του Μασούρα, έβγαλε για τον Ονιεκούρου που “έσπασε” τη μπάλα για τον Ανδρούτσο το σουτ του οποίου κόντραρε με τον Ελ Αραμπί να σουτάρει πάνω στον πεσμένο  Χουτεσιώτη.

Ενα λεπτό μετά ,σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Αγκιμπού δεν “έσπασε” τη μπάλα στον Ονιεκούρου με αποτέλεσμα να κάνει ένα κακό σουτ που έφυγε άουτ.

Από κει και πέρα, οι συγκινήσεις έλειψαν. ο Ολυμπιακός κρατούσε άνετα το σκορ, ο Ιωνικός ήθελε αλλά δεν μπορούσε και κάπως έτσι μείναμε στο 1-0.

Η Στιγμή: Το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού

MVP: Ο Αγκιμπού ήταν ο κορυφαίος για τους Πειραιώτες. Ετρεξε πάλεψε έδωσε ασίσε. Απο κοντά ,Μασούρας και Ροντρίγκες

O αδύναμος κρίκος: Ο Κούντε που φάνηκε βαρύς

Ο Ρέφερι: Ο Μανούχος άφησε το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Ιωνικού

Το συμπέρασμα:Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη αλλά δεν ήταν εύκολη.Ο Ιωνικός του έβαλε δύσκολα και απείλησε,ειδικά στο πρώτο μέρος. Οι Πειραιώτες είναι κουρασμένοι και η διακοπή θα τους κάνει καλό.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Λαλά, Παπασταθόπουλος(46 Αβραάμ), Σισέ, Ρέαμπτσουκ – Κουντέ(41 Μαντί), Εμβιλά – Ροντρίγκες(64 Ονιεκούρου), Α. Καμαρά, Μασούρας(73 Ανδρούτσος) – Τικίνιο(73 Ελ Αραμπί).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Βαφέας(92 Μάναλης), Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος – Ρομαό, Ντάλσιο – Καμπράλ(76 Ντελγκάδο,92 Κάνιας), Ματσούκας(76 Λένις), Άοσμαν – Τουράμ.