Man(os)of the match

Ο Δημήτρης Μάνος αποδείχτηκε η καθυστερημένη “Χρυσή” αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς και ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 90 να “ξεκλειδώσει” τη  καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα για το σπουδαίο τρίποντο. Καλύτεροι οι Πειραιώτες σε όλο το παιχνίδι, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες ,ειδικά στο  β ημίχρονο με την ποδοσφαιρική  δικαιοσύνη να επέρχεται στο 90. Τραγικός ο ρέφερι Ζαχαριάδης, εκ Μακεδονίας , που έκανε τα πάντα,για να μην κερδίσει ο Ολυμπιακός με απίστευτα σφυρίγματα.

Ο Mαρτίνς δεν επεφύλασσε εκπλήξεις στην ενδεκάδα αν εξαιρέσει κανείς την παρουσία του Σα κάτω από τα δοκάρια αντί του Γιαννιώτη. Οπως έκπληξη δεν ήταν και η αμυντική λειτουργία του Απόλλωνα η οποία  ήταν πολύ καλή μη επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να κάνει παιχνίδι  με τον Φορτούνη να έχει πάντα δύο παίκτες πάνω του, ενώ ο παίκτης που έπαιρνε πρωτοβουλία από τα άκρα ήταν ο Ποντένσε αλλά και πάλι χωρίς  να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.

Αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο ημίχρονο η εξής μία.   Στο 26ο λεπτό όταν ο Λάζαρος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και από αριστερά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Κατα τα άλλα, ο Απόλλωνας με τις γραμμές κοντά και διπλή ζώνη άμυνας ουσιαστικά δεν ένιωσε ιδιαίτερη πίεση από τον Ολυμπιακό που η λέξη “φλύαρος” τον χαρακτήριζε πλήρως.

Στο δεύτερο ημίχρονο ,οι Πειραιώτες συνέχιζαν να είναι  πιο επιθετικοί με τον Απόλλωνα να συνέχιζε να είναι απόλυτα συνεπής  στην άμυνα.

Ο Μαρτίνς έβαλε στο 57, Νάτχο -Φετφατζίδη αντί του αρνητικότατου Ναουέλ και του κακού Καμαρά ,ενώ ένα λεπτό πριν ο Χουαντέρσον είχε επέμβει σε σουτ από τα 40 μέτρα του Ομάρ στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ  και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Καμαρά έφυγε άουτ.

Στο 60 καταγράφηκε η ευκαιρία των ευκαιριών για τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Φετφατζίδη που για ακόμα ένα ματς  πέταξε μία μεγάλη ευκαιρία στα σκουπίδια. Φορτούνης και Νάτχο άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα με τον Ισραηλινό μέσο να δίνει πάσα πάρτο-βάλτο στον Φετφατζίδη που πλάσαρε αψυχολόγητα άουτ με πλασέ.

Ο Μαρτίνς στο 75, πέρασε και τον Μάνο αντί του Μπουχαλάκη  σε ένα σύστημα 4-4-2 . Οι “Ερυθρόλευκοι” πίεζαν αλλά δεν μπορούσαν  να διασπάσουν την άμυνα του Απόλλωνα που είτε με υπερπροσπάθεια είτε άνετα έδιωχναν την μπάλα.

Η ποδοσφαιρική λογική   όμως δεν μπορούσε να στερήσει από τον Ολυμπιακό τη νίκη  και η δικαιοσύνη  ήρθε στο 90.. Με τον Λάζαρο στο τρανζίσιον  να κλέβει τη μπάλα  ,να κάνει ωραία ενέργεια και τον Μάνο να υποδέχεται τη μπάλα και να τη στέλνει όπως μόνο ο  ίδιος ξέρει στα δίχτυα για το 1-0.

Ολυμπιακός: Zοσέ Σα – Oμαρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης – Καμαρά(57 Φετφατζίδης), Μπουχαλάκης(75 Μάνος) – Ποντένσε, Φορτούνης, Ναουέλ(57 Νάτχο) – Χριστοδουλόπουλος

Απόλλων: Χουάντερσον – Στάθης, Κύργιας(69 Τζανετόπουλος), Λούκιτς, Οριουέλα – Γκίνο, Κονέ, Ντ’ Ούρσο – Ακόστα(75 Ζοάο Πέδρο), Τριάδης, Σικαμπάλα(79 Ναδάλες)