ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μάγκες Πειραιώτες!

Παλληκαρισια και πανέξυπνη ηταν η πρόκριση που πήρε ο Θρύλος στην Γαλλία στην ιδιαίτερα “εχθρικη” έδρα της προκλητικής Τουρ!

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν τρία σετ αλλα προετοιμάστηκαν πανέξυπνα για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο “χρυσο” σετ κάτι που στο τέλος το κατάφεραν όπως έπρεπε!

Παρά το γεγονός ότι η Τουρ κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (3-0), ο Ολυμπιακός πανέξυπνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο χρυσό σετ (15-11), και πήρε με το «σπαθί» του μία επική πρόκριση, “ξεπληρώνοντας” κιόλας το εχθρικό κλίμα που δημιουργήθηκε στο γήπεδο από πλευράς γηπεδούχων. Αλλά, όπως αρμόζει στον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες “φτιάχτηκαν” κάμποσο από τις… τζάμπα μαγκιές των Γάλλων με τα ψέματά τους και πήραν το αίμα τους πίσω!

Το ματς

Ο Ολυμπιακός «πάλεψε» και στα τρία σετ, για να πάρει τα δύο που χρειαζόταν ώστε να φύγει με την πρόκριση και να μην χρειαστεί το χρυσό σετ, έχοντας μικροπροβλήματα στην υποδοχή. Οι δε διαιτητές, όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις, τις έδιναν απλόχερα υπέρ των γηπεδούχων.

Όταν ήρθε η ώρα του “χρυσού” χρυσού σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, ο οποίος σε όλη την προηγούμενη διάρκεια του αγώνα, «διάβαζε» την Τουρ, έδωσε τις οδηγίες στους παίκτες του και εκείνοι πανέξυπνα και με μάτι που… γυάλιζε πήραν αυτό που έπρεπε!

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό, είναι η νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Λοκομοτίβ Μπακού – Αζόρες. Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο, η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν, είχε επικρατήσει με 3-1 σετ. Ο επαναληπτικός αγώνας, είναι προγραμματισμένος για αύριο Τετάρτη (20/12).

Οι συνθέσεις:

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (22/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίφενμπαχ 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Ρίτσερτ 8 (5/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Γουνεμπάινα 17 (14/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες) / Ενό (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Χουσό (λ), Νεβό, Ραμπιγιέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (1/8 επ., 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 13 (13/23 επ., 40% υπ. – 17% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 33% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης