ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κρατά μόνο τη νίκη-πρόκριση

Η δουλειά έγινε. Μιας και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στη σειρά με τον Πρωτέα Βούλας. Ωστόσο στο δεύτερο, αποψινό ματς στο κλειστό «Γ. Γεννηματάς», έκανε τα εύκολα-δύσκολα. Μιας και από το +19 (30-11 στο 13′ και 34-15 στο 14′), βρέθηκε στο -4 (52-48, 29′). Όμως η άμυνα έκανε τη δουλειά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καθώς ο Θρύλος το γύρισε και «καθάρισε» τη νίκη με το γκολ-φάουλ της Χριστινάκη στα 43 δευτερόλεπτα για το φινάλε.Έτσι επικράτησε 67-61 και πέρασε στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ (σ.σ.: πρώτο ματς στις 14/4). Κρατά μόνο τη νίκη-πρόκριση.

• H MVP: Ελεάννα Χριστινάκη. Ξανά η πολυτιμότερη του Θρύλου με 25π., 9ρ., αλλά και το καθοριστικό γκολ-φάουλ στα 43”.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός πήρε +10 ριμπάουντ (46-36), αλλά τα 19 επιθετικά έκαναν τη διαφορά στο ματς της Βούλας.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μπρουκ Γουίλιαμς. Ξανά σε «ρηχά… νερά» με 7π. και μόλις 1/7 σουτ (σ.σ.: 0/5διπ.) και 2 λάθη.
  • THE POINT: Ο Θρύλος είχε 12-4 κλεψίματα στο ματς, όπως και πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ.: παθητικό 9π.).

«Αφεντικό» ο Θρύλος

Παρότι την περασμένη Κυριακή ήταν η κορυφαία του Θρύλου, η Ελεάννα Χριστινάκη ήταν με το πόδι στο… γκάζι. Όπως και η άμυνα που έπαιξαν οι «ερυθρόλευκες». Καταρχάς η Ελληνίδα γκαρντ/φόργουορντ σημείωσε 9π. ως το 5′ για το +10 της ομάδας της (2-12). Επίσης, το προβάδισμα για τις πρωταθλήτριες μεγάλωσε κι άλλο. Μιας και στο 19′, η Γουίλιαμς έκανε το 9-21 με 2/2β. Ακόμα στα τελευταία 3:07 της περιόδου, η ομάδα του Νίκλα έκανε σερί 9-0 για το 25-9 με τη βολή της Νικολοπούλου.

Άλλαξε το τέμπο

Βέβαια, στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο του ματς ήταν διαφορετικό. Αν και ο Ολυμπιακός διατήρησε για μεγάλο χρονικό διάστημα τον έλεγχο. Ειδικότερα, η Τόμπιν με 2/2β. έκανε το 11-30 (13′), για το «ερυθρόλευκο» +19! Όμως, αυτό το μεγάλο προβάδισμα δεν κράτησε ως το ημίχρονο. Καθώς μετά το 15-34 με την Δίελα (14′) και το 22-40 με την Βίτολα (17′), ο Πρωτέας αντέδρασε. Επί μέρους 8-2 για την ομάδα της Βούλας που κατέβασε τη διαφορά ως τους 12 (28-40, 18′).

Έμειναν στα… αποδυτήρια

Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο οι κοπέλες του Ολυμπιακού ήταν λες και δεν πάτησαν το παρκέ του κλειστού «Γ. Γεννηματάς». Αν και η περίοδος άρχισε με τρίποντο της Χριστινάκη (28-45, 21′), ακολούθως ο Πρωτέας έκανε σερί 11-0 με τη Σταμάτη να κάνει τη διαφορά (39-45, 24′). Επιπλέον, μετά τη βολή της Βίτολα (41-48, 25′), η ομάδα της Βούλας έκανε νέο 11-0 και με το δίποντο της Αλεξιά, προηγήθηκε 52-48 (29′). Ωστόσο η Κολλάτου με έμμεσο τρίποντο μείωσε στον πόντο. Αλλά ήταν ένα τραγικό δεκάλεπτο, μιας και ως το 52-48 το επί μέρους σκορ ήταν 24-6!

Κρατά μόνο τη νίκη

Αφετηρία με τρίποντο για τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο από την Νικολοπούλου, για το προσπέρασμα (52-54, 33′). Μετά, η Χριστινάκη ανέβασε τη διαφορά στους 5 (53-58, 35′). Επιπλέον, η αρχηγός του Θρύλου έδωσε… αέρα 6 πόντων (58-64, 38′) με το ματς να μπαίνει στην τελική του ευθεία. Όμως η ομάδα της Βούλας πλησίασε ξανά σε 61-64 με την Σάντερς (39′). Για να ακολουθήσει το επιθετικό ριμπάουντ της Χριστινάκη και το γκολ-φάουλ στα 43” (61-67), που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Κρατά μόνο τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 28-42, 52-51, 61-67.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.