Κόστισαν λάθη και αστοχία

Η έλλειψη συγκέντρωσης σε καθοριστικά σημεία του τρίτου τελικού οδήγησε την ομάδα μπάσκετ γυναικών στην εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό και την απώλεια του τίτλου.

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού γνωρίζοντας καταδικαστική ήττα από τον ΠΑΟ με 66-74 στον τρίτο τελικό, διακόπτωντας το σερί κατακτήσεων μίας πενταετίας.
Παράλληλα, οι «πράσινες» κατέκτησαν το πρώτο τους τίτλο μετά από μία στείρα οκταετία
Οι «πράσινες» πιο συγκεντρωμένες και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση επικράτησαν του Ολυμπιακού με 74-66 στον τρίτο τελικό του ΣΕΦ και κατέκτησαν τον τίτλο με 3-2 νίκες, σπάζοντας την έδρα και μαζί την κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» τα πέντε προηγούμενα χρόνια.

Οι Πρασινες είχαν σε εξαιρετική μέρα την Ριντ, η οποία έκανα τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο σημειώνοντας 24 πόντους (3/6 βολές, 9/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα). Από την άλλη, η Σταμολάμπρου προσπάθησε να φέρει τον τίτλο στον Ολυμπιακό, σημειώνοντας 26 πόντους (4/4 βολές, 2/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα) αλλά ήταν απελπειστικά μόνη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τις καλύτερε ςπροϋποθέσεις στο ματς και στα μισά της πρώτης πειόδου βρέθηκε να προηγείτια με 14-6.
Κάπου εκεί οι Πράσινες αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 2-11 πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα, με τον Παναθηναϊκό παρόλο αυτά να έχει το μομέντουμ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 28-19 με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Χατζηνικολάου.
Η ομάδα του Παντελάκη μείωσε αρχικά σε 30-25, δυο λεπτά πριν την λήξη του δευτέρου δεκάλεπτου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 32-28 υπέρ των Πρασίνων.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να προηγηθεί (34-32) ενώ με αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-40 στο 25’ και 44-44 στο 28’, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι τη λήξη της περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκαταστήσει την υπέρ του διαφορά του ημιχρόνου (47-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν στα 7 λεπτά πριν τη λήξη να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων με την φοβερή Ριντ (50-57). Από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν ξανα πίσω, παρά τις προσπάθειες της Σταμολάμπρου η οποία μείωσε στους πέντε (56-61) στα 4:11 για το τέλος. Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ψυχραιμία του, κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμα του, ενώ το καλάθι και φάουλ της Μόργκαν έβαλε τέλος στα όνειρα του Ολυμπιακού για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74