Κοντσέρτο για Πολυβόλα

Ενα Showtime,  στα 25 πρώτα λεπτά  του αγώνα με τον Πανιώνιο, ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό, ούτως  ώστε να πάρει τη νίκη με 4-0 μπαίνοντας πλέον  στην τελική ευθεία τριών σπουδαίων ματς που ακολουθούν με Αρσεναλ και ΠΑΟΚ. Δύο γκολ ο Ελ Αραμπί  και από ένα οι  Χασάν και Φορτούνης .

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς είχε αρκετές αλλαγές, ελέω απουσιών, να διαχειριστεί . Με τον Ραντζέλοβιτς σε ρόλο δεξιού μπακ με τον Γκασπάρ αριστερά, ενώ  δίδυμο στην άμυνα ήταν οι Μπα-Σισέ ,με τον Σεμέδο εκτός αποστολής. Στην επίθεση δίδυμο φωτιά οι Ελ Αραμπι και Χασάν. Κατά τα άλλα,Σα κάτω απο τα δοκάρια ,Καμαρά,Μπουχαλάκης στη μεσαία γραμμή ,με Φορτούνη αριστερά ,Βαλμπουενά στα δεξιά .

Το ματς: Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού το χαρακτηρίζει μία λέξη. ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ ! Με το σκορ μόλις στο 24ο λεπτό να είναι 4-0!  Το σοου ξεκίνησε στο 4. Με τον Βαλμπουενά στο 4 να βγάζει για τον Χασάν και τον Αιγύπτιο να σκοράρει το τρίτο του γκολ σε ισάριθμα ματς.

Δύο λεπτά, μετά ,ο Φορτούνης έκανε σέντρα- σουτ προς το τέρμα, ο Κότνικ δεν συγκράτησε τη μπάλα  και ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 2-0.

Οι Πειραιώτες είχαν άλλα δύο γκολ, πρώτα  με τον Φορτούνη στο 9, που πέρασε τους πάντες  και τα πάντα μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή σούταρε για το 3-0.

Στο 24,  έγινε το 4-0, όταν ο Ρέτσος γύρισε τη μπάλα προς  το τέρμα  και ο Ελ Αραμπί  εκμεταλλεύτηκε αυτό το λάθος και   στο κενό τέρμα, αφού πέρασε και τον Κότνικ, έκανε το 4-0.

Οπως είναι απόλυτα φυσικό, ο Ολυμπιακός έριξε ρυθμούς, αν και είχε δοκάρι  σε πλασέ του Ελ Αραμπί , με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις, σε κενά που υπήρχαν , χωρίς αποτέλεσμα.

Με τριάδα στην άμυνα

Στο β ημίχρονο , ο Μαρτίνς έβαλε τον Αβραάμ αντί του  Βαλμπουενά και έπαιξε σύστημα  με τριάδα στην άμυνα. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να βγάζουν ενέργεια αλλά χωρίς να δημιουργούν τις πολλές φάσεις στο τέρμα του Κότνικ, κάνοντας και μία συντήρηση δυνάμεων εν όψει Αρσεναλ και ΠΑΟΚ, με τον Πανιώνιο να περιμένει -μάταια-  χώρους δράσης στην επίθεση.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό ,αμφότερες είχαν ευκαιρίες για γκολ ,αλλά το 4-0 του πρώτου μέρους δεν άλλαξε και πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για Τούμπα, ,έχοντας βέβαια μπροστά του την Αρσεναλ ,την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ.

MVP: Ο Κώστας Φορτούνης ανεβάζει στροφές και δείχνει  ότι σε ένα κρίσιμο σημείο της σε ένα κρίσιμο της σεζόν είναι πραγματικά μία καινούργια μεταγραφή .

Η Στιγμή: Η βράβευση του μικρού Νικηφόρου που κέρδισε τη μάχη με τον Καρκίνο.

Ο αδύναμος κρίκος:  ΟΛΟΣ  ο Πανιώνιος του πρώτου ημιχρόνου

Oλυμπιακός: Σα – Ραντζέλοβιτς, Σισέ, Μπα, Γκασπάρ – Βαλμπουενά(46 Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά(62 Καφου), Φορτούνης – Ελ Αραμπί(56 ‘Λάζαρος), Χασάν

Πανιώνιος: Κότνικ – Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς – Γρίβας(46 ‘Μικο), Ρέτσος(79 Αλίι), Κόρμπος(46 Εμμανουηλίδης), Τσιλούλης – Αραμπούλι – Καμαρά