«Καυτός» Κάνααν τον έστειλε Βαρκελώνη

Αν και έπαιξε με τη… φωτιά, ο Θρύλος είχε τον εξαιρετικό Κάνααν. Ο Αμερικανός έκανε πολύ μεγάλο ματς με 27π. και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη 84-81 επί της Φενέρμπαχτσε, στην παράταση (κ.δ. 69-69). Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στην 5η θέση και θα παίξουν στα playoffs, με μειονέκτημα έδρας, κόντρα στην Μπαρτσελόνα. «Καυτός» Κάνααν τον έστειλε… Βαρκελώνη.

• Ο MVP: Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός μετά από καιρό έκανε σπουδαία εμφάνιση. Με 27π. (8/10 σουτ) και ένα καθοριστικό κλέψιμο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα στα τελευταία 116 δευτερόλεπτα του πενταλέπτου της παράτασης, με το Θρύλο να κάνει επί μέρους 11-3.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Σκότι Γουίλμπεκιν. Μπορεί να πέτυχε 12 πόντους, αλλά είχε 3/10 σουτ (3/9τρ.) και δεν «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό!
  • THE POINT: Ο Θρύλος είχε 11-4 πόντους στον αιφνιδιασμό, αλλά και 18-13 από λάθη. Επίσης καλύτερο συντελεστή ασίστ/λαθών (15/11 με 14/15).

«Καυτός» Κάνααν!

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά το ματς. Διότι είχε θέματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι μετά το αρχικό 2-0 με τον Παπανικολάου, η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 11-0, για να προηγηθεί 11-2. Ειδικότερα Ντόρσεϊ (7π.) και Σανλί (4π.) συνέβαλλαν για το 5-13 (4′). Ωστόσο, αν και ο Θρύλος δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, είχε «ζεστό» τον Κάνααν. Καθώς ο Αμερικανός πέτυχε τρία τρίποντα, για το 11-14 (7′), ενώ ο Σίκμα έφερε το σκορ στον πόντο (13-14). Ο Αϊζάια ήταν αυτός που «απάντησε» στο τρίποντο του Μπιμπέροβιτς, με τον ίδιο τρόπο (4/5τρ.) σε «νεκρό» χρόνο για το 19-19. Ειδικότερα συνέβαλε για το 17-8 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία 6:55! Μιας και η Φενέρμπαχτσε είχε το πάνω… χέρι στα ριμπάουντ με 9-4. «Καυτός» Κάνααν τον έστειλε Βαρκελώνη.

Η άμυνα έκανε δουλειά

Λοιπόν, ο Ολυμπιακός πήρε πολλά από αρκετούς παίκτες. Ειδικά στην άμυνα και τη δημιουργία. Όπως τον Σίκμα που βοήθησε. Ακόμα η καλή κυκλοφορία και οι συνεργασίες οδήγησαν στο 25-21 με τον Λαρεντζάκη (12′) και τον Θρύλο να κάνει επί μέρους 23-10, από το 2-11 (4′). Επιπρόσθετα, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν. Αξίζει να σημειωθεί πώς κομβικοί ήταν ο Μιλουτίνοφ και ο ΜακΚίσικ. Καταρχάς, ο Σέρβος (5π., 3ρ.) έδωσε… αέρα 6 πόντων για το 31-25 (16′). Επίσης, ο δεύτερος σκόραρε στο ανοικτό γήπεδο και διαμόρφωσε το 38-34 του ημιχρόνου, με coast to coast καλάθι (0,5” για το ημίχρονο). Κυρίως γιατί ο Ολυμπιακός έλεγξε τα ριμπάουντ και περιόρισε τη δημιουργία των Τούρκων (μόλις 2 ασίστ).

Χαμηλό τέμπο

Επιπλέον, το τρίτο δεκάλεπτο είχε νευρικότητα στην εκκίνησή του και από τις δύο ομάδες. Αξίζει να σημειωθεί πώς χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 2:30 για το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς. Όταν ο Παπανικολάου πέτυχε το 40-35 (23′). Αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση συνέβαλλαν για να περάσει μπροστά η Φενέρμπαχτσε με τον Ντόρσεϊ (40-41, 25′). Καθώς έκανε επί μέρους 2-7! Επιπλέον, οι Τούρκοι «χτύπησαν» στα μις ματς της άμυνας του Θρύλου (44-46, 26′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έβγαλε ξανά αντίδραση και βρέθηκε στο 51-46 με τον Κάνααν (28′). Εντούτοις, το δεκάλεπτο έκλεισε τα δύο τρίποντα του Γουίλμπεκιν, το δεύτερο σε «νεκρό» χρόνο, για το 53-52.

Χάθηκε η ευκαιρία

Πράγματι, αυτό το τέμπο του ματς δεν ευνοούσε το Θρύλο. Διότι οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχε κολλήσει επιθετικά. Έτσι, η Φενέρ έκανε σερί 6-0 για το 53-58 με τις 3/3β. του Γουίλμπεκιν. Αλλά ο Ολυμπιακός ξανά μέσα από την άμυνά του. Μιας και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν πολύ. Έτσι, με επί μέρους 11-2 και το τρίποντο του Γκος, ο Θρύλος προηγήθηκε 64-60 (35′). Όμως ξανά οι στιγμές αδράνειας στις δύο πλευρές του παρκέ, όπως και τα λάθη, οδήγησαν στο 64-67 (38′), αλλά και το 65-69 (1:30) με 7 σερί πόντους του Χέις. Όμως με γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ (1:21), άμυνα του Γκος στον Χέις (σ.σ.: έκανε βήματα) και 1/2 βολές του Αμερικανού γκαρντ, το ματς ήρθε στο 69-69. Ο ίδιος, όπως και ο Γουίλμπεκιν αστόχησαν και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Αϊζάια τον έστειλε Βαρκελώνη

Η παράταση άρχισε στραβά για τον Ολυμπιακό. Διότι ο Γκούντουριτς του έκανε μεγάλη ζημιά. Καθώς ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 7 πόντους, για να προηγηθεί η Φενέρμπαχτσε με 78-73 (1:56). Όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Κάνααν. Μεγάλο τρίποντο, στο οποίο υπήρχε και φάουλ του Γκούντουριτς (76-78, 1:33). Μετά 2/2 βολές (78-78, 53.7”), ακολούθως δίποντο για το 80-78 (18,7”), μεγάλο κλέψιμο στα 9” και 2/2 βολές στα 6,2” (82-78). Αν και ο Γουίλμπεκιν πέτυχε ένα «τρελό» τρίποντο για το 82-81 (1,1”), ο Γουόκαπ διαμόρφωσε με 2/2 βολές το τελικό 84-81 (0,4”). «Καυτός» Κάνααν τον έστειλε Βαρκελώνη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.δ.), 84-81.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.