ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Καθάρισε» τον Πανναξιακό σε μια ώρα

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα κόντρα στην αντίστοιχη της Νάξου. Χρειάστηκαν 59 λεπτά για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με 3-0 σετ (25-12, 25-11, 25-13). «Καθάρισε» τον Πανναξιακό σε μια ώρα.

Το «καθάρισε» από νωρίς

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έδειξε από την αρχή αποφασισμένη να κάνει καλά τη δουλειά της. Και να πάρει τη νίκη. Καλό ξεκίνημα με τον άσσο της Σάλας (3-0). Ο Ολυμπιακός από νωρίς έβαλε τις βάσεις για το 1-0 σετ. Η Κελεδίση έφερε τη διαφορά στο +8 (15-7), ενώ με τον πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου είχαμε νταμπλ σκορ (20-10) για να τελειώσει το σετ με 25-12, μετά από χαμένη επίθεση της ομάδας της Νάξου.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός στην αρχή πάλεψε (5-5), αλλά τα λάθη που έκαναν οι παίκτριες της ομάδας της Νάξου έδωσαν το προβάδισμα στο Θρύλο. Νταμπλ σκορ και στο δεύτερο σερ (14-7), όπως και στη συνέχεια (18-9) με τον Άγκοστ. Η Αμερικανίδα ακραία με πάιπ πέτυχε το 25-11 για να προηγηθούν οι «ερυθρόλευκες» με 2-0 στα σετ.

Επέβαλλε το ρυθμό του

Όσον αφορά στο τρίτο σετ, όλα τελείωσαν από νωρίς. Διότι μετά το αρχικό 7-1 του Θρύλου και το σερί 5-0 του Πανναξιακού (7-6), Σάλας και Άγκοστ έκαναν δουλειά και το σκορ ανέβηκε στο 12-7. Μια ακόμα φορά, σε ένα ακόμα σετ, νταμπλ σκορ για τον Ολυμπιακό (24-12) με μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Η Ελληνίδα κεντρική ήταν εκείνη που πέτυχε το 25-13 και τελείωσε το ματς, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν 3-0 σετ. «Καθάρισε» τον Πανναξιακό σε μια ώρα.

Τα σετ 3-0 σε 59’: 25-12 (20’), 25-11 (18’), 25-13 (21’)