Καταιγιστικός Ολυμπιακός κόντρα στον Φοίνικα

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τον Φοίνικα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση, με ποσοστό 64%! Με το δίδυμο των Ιντάλγκο (19π.) και Στερν (18π.) να οδηγούν την ομάδα. Σημαντική ήταν η συνδρομή του Κουμεντάκη στο δεύτερο και το τρίτο σετ (12π.). Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι είχε ακόμη 7 άσσους και 7 μπλοκ, υπερέχοντας και στους δύο τομείς. Καταιγιστικός Ολυμπιακός κόντρα στον Φοίνικα.

Καταιγιστικός στο μπλοκ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σερ. Με τον Παγένκ να έχει δύο πόντους, ο πρώτος από μπλοκ, προηγήθηκε 3-1. Ο Στερν με μπλοκ έκανε το 6-3, αλλά με άσσο του Τζούριτς ο Φοίνικας μείωσε σε 6-5. Με σερί 3-0 χάρη σε δύο πόντους του Ιντάλγκο και ένα μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος βρέθηκε στο 9-6. Οι Συριανοί μείωσαν σε 10-9, αλλά η άνοδος και του Κουμεντάκη (σ.σ.: με μπλοκ) έκαναν το 14-10. Ωστόσο, ο Ιντάλγκο ήταν κυριαρχικός στην επίθεση, ο Στερν αποτελεσματικός (15-12). Με δύο πόντους του Κουβανού κι έναν του Σλοβένου διαγώνιου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (20-13). Με πάιπ ο Κουμεντάκης πέτυχε το 23-14, ενώ ο Ιντάλγκο με άσσο έκανε το 23-15 και το 1-0 στα σετ.

Σούπερ επίθεση

Καλή αρχή και στο δεύτερο σετ. Με τον άσσο του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 4-1. Ένας ακόμη άσσος από τον Τράβιτσα έκανε το 7-3, ενώ ο Στερν τελείωσε την επίθεση (8-3). Ο άσσος του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Λινάρδου έκαναν το 11-6. Ο Ιντάλγκο επιθετικά ήταν σχεδόν ασταμάτητος (13-7 και 14-8). Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός παγίωσε μια διαφορά (16-10). Ειδικότερα, με τον Στερν να παίρνει τρεις διαδοχικούς πόντους και το πλασέ του Κουμεντάκη διατηρήθηκε το +6 (22-16). Ένας ακόμη πόντος του, ο πρώτος χρόνος του Λινάρδου και η χαμένη επίθεση του Μιχάλοβιτς διαμόρφωσαν το 25-18 και το 2-0 στα σετ. Με το Θρύλο να έχει στο σετ 75% στην επίθεση (15/20).

Ολυμπιακός νικητής

Μετά τα δύο πολύ καλά σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νωθρά το σετ. Με την υπέρβαση του Τράβιτσα ξέφυγαν με 4 πόντους (2-6), ενώ με τη χαμένη επίθεση του Στερν με 5 (3-8). Σιγά-σιγά, όμως, ο Ολυμπιακός με τον Ιντάλγκο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση μείωσε σε 7-8, ενώ ο Στερν με μπλοκ και άσσο ισοφάρισε (9-9). Οι Συριανοί μετά το 12-11 όπου έκαναν 4 μπάλες, αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά με 14-16. Ιντάλγκο και Παγένκ με πρώτο χρόνο ισοφάρισαν (16-16). Ο Φοίνικας ξέφυγε με 3 (18-21), αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε με το πλασέ του Κουμεντάκη (20-21) και ισοφάρισε 22-22 με λάθος στην πάσα των Συριανών.

Με την υπογραφή Ιντάλγκο

Ο Φοίνικας είχε σετ μπολ (22-24), αλλά ο Στερν με δύο επιθέσεις ισοφάρισε (24-24). Δύο σετ μπολ της ομάδας του Καζάζη (24-25, 25-26), ματς μπολ του Ολυμπιακού (27-26), νέο σετ μπολ του Φοίνικα (27-28), αλλά ο Ιντάλγκο «καθάρισε». Τελείωσε την επίθεση και έκανε δύο άσσους για το 31-29 και τη νίκη με 3-0 σετ. Καταιγιστικός Ολυμπιακός κόντρα στον Φοίνικα.

Τα σετ: 23-15, 25-18, 31-29

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 23-15

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-18

3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 31-29

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλ. Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (14/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 άσος), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 61% υπ. – 39% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δ. Καζάζης): Μιχάλοβιτς 13 (13/27 επ.), Παπαλεξίου 3 (3/7 επ.), Κλίνκενμπεργκ 7 (5/10 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 52% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/3 επ.), Τζούριτς 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φρομ 5 (5/20 επ., 41% υπ. – 32% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ).