Καταιγιστικές κόντρα στον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο «αφεντικό» στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ. Καθώς η αναμέτρηση στο «Μελίνα Μερκούρη» συνδυάστηκε με μια «καθαρή» νίκη! Μιας και οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-0 σετ τις «πράσινες» και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Διότι η Κούμπουρα ήταν σε μεγάλη ημέρα, αλλά είχε συμπαράσταση από τις συμπαίκτριές της. Κομβικές οι Νίζετιχ και Λαμπρούση, σημαντική η προσφορά των Εμμανουηλίδου, Μλεΐνκοβα και Καράρο, αλλά και της Αρτακιανού. Καταιγιστικές κόντρα στον ΠΑΟ.

Εξαιρετικός Θρύλος

Ιδανικά μπήκαν οι κοπέλες του Θρύλου στο ματς. Διότι με μπλοκ της Καράρο και άσσο της Λαμπρούση έκαναν το 2-0. Στη συνέχεια, η Κούμπουρα τέλειωσε τις επιθέσεις της. Για το 5-2 και το 7-3. Μετά ήταν η σειρά της Μλεΐνκοβα να πάρει τον πόντο για το double score (10-5). Αν και ο ΠΑΟ πλησίασε στους 3 (11-8), η Καράρο με πλασέ διατήρησε το +4 (12-8). Βέβαια, ο ΠΑΟ μείωσε σε 12-10, αλλά ξανά η Κούμπουρα ήταν αποτελεσματική (14-10).

Επιπρόσθετα, το +5 (16-11) ήρθε ξανά με το μπλοκ της Νίζετιχ. Αργότερα, δύο διαδοχικοί πόντοι με μπλοκ άουτ από την Αργεντίνα ακραία και μπλοκ της Λαμπρούση για το +7 (19-12). Κατόπιν με πάιπ από την Κούμπουρα έγινε το 22-16. Ύστερα λάθη από τις δύο πλευρές για το 24-19, αλλά η Λαμπρούση με πρώτο χρόνο το τελείωσε για το 1-0 με 25-19.

Έδειξαν μέταλλο!

Στην αφετηρία του δεύτερου σετ, η Κούμπουρα πήρε έναν μεγάλο πόντο, ενώ η Λαμπρούση με άσσο ισοφάρισε 2-2. Ύστερα με τον άσσο της Καράρο, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν 4-3. Όμως οι φιλοξενούμενες με τον άσσο της Καρκάσες πήγαν στο 5-7, ενώ με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου το 5-8. Εντούτοις, τα κορίτσια του Ολυμπιακού επέστρεψαν. Καθώς η Νίζετιχ ισοφάρισε 9-9, αλλά και 11-11 με άσσο.

Στη συνέχεια, η Μλεΐνκοβα έβαλε μπροστά το Θρύλο με πλασέ (12-11), ενώ πήρε και τον πόντο για το 14-11. Εξάλλου, ήταν ορατό πώς οι «ερυθρόλευκες» το ήθελαν πολύ το ματς. Καθώς με μπλοκ της Εμμανουλίδου πήγαν στο 19-15. Μια παράβαση της Παπαφωτίου διατήρησε το +4 (22-18), όπως και το πλασέ της Καράρο. Εν τω μεταξύ, η Μλεΐνκοβα με μπλοκ άουτ οδήγησε σε σετ μπολ (24-21), για να το τελειώσει η Εμμανουηλίδου (25-21) για το 2-0.

Καταιγιστικές οι «ερυθρόλευκες»

Βέβαια ένα ντέρμπι δεν τελειώνει ποτέ. Ακόμα κι αν το σκορ ήταν 2-0 σετ η «μάχη» ήταν συναρπαστική. Διότι οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 10-10. Επιπλέον, στο διάστημα αυτό το προβάδισμα άλλαξε τέσσερις φορές, ενώ είχαμε και 10 ισοπαλίες! Ειδικότερα ήταν ένα σετ που η Κούμπουρα πρωταγωνίστησε για τον Ολυμπιακό και η Καρκάσες για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, η Σέρβα διαγώνια του Θρύλου με δύο σερί πόντους έκανε το 12-10. Στη συνέχεια, με άσσο της Εμμανουηλίδου οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο +4 (15-11).

Ακολούθως δύο σερί πρώτοι χρόνοι της Λαμπρούση οδήγησαν στο 18-13! Μετά η Μλεΐνκοβα με μια εξαιρετική επίθεση έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (20-14). Αν και η Μλεΐνκοβα τέλειωσε την επίθεση (21-17), ο ΠΑΟ πλησίασε στον πόντο (21-20). «Ανάσα» από την Εμμανουηλίδου που μπλόκαρε τον πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου (22-20). Αργότερα, οι «πράσινες» ισοφάρισαν» (22-22), αλλά η Κούμπουρα και η Λαμπρούση με μπλοκ έφεραν το Θρύλο σε ματς μπολ (24-22). Όμως με την Νίζετιχ να παίρνει το μπλοκ άουτ και να τελειώνει την επίθεση, έγινε το 26-24 και το 3-0 σετ. Καταιγιστικές κόντρα στον ΠΑΟ.

Τα σετ 3-0 σε 1.15: 25-19, 25-21, 26-24

• 1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, ΄25-19
  • 2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-21
  • 3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-17, 26-24

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 12 (8/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 38% άριστες), Καράρο 4 (2/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (4/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (3/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 10 (10/19 επ., 42% υπ. – 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 64% υπ. – 43% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 21 (19/27 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 16% άριστες), Άτκινσον 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (6/18 επ., 50% υπ. – 17% άριστες), Παπαφωτίου, Σαμαντάν 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ., 45% υπ. – 9% άριστες), Μπελιά (λ., 50% υπ. – 25% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες).