ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Και στη Μάλτα θα είναι ωραία

Τεράστια ημέρα για την ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Μιας και ο Θρύλος, μια αγωνιστική πριν το φινάλε των προημιτελικών ομίλων, πέρασε στο Final-4. Διότι ο Θρύλος πήρε ισοπαλία 13-13, στη Βαρκελώνη, κόντρα στην Μπαρτσελονέτα. Όμως, στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησε 6-5. Έτσι με συνολικό σκορ 19-18 πήρε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για την τετράδα του Champions League. Και στη Μάλτα θα είναι ωραία.

• Ο MVP: Ντίνος Γενηδουνιάς. Ανήμερα των γενεθλίων του έκανε τεράστιο ματς και 5 γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Όσο και αν ακούγεται… παράξενο, ο Μπίγιατς έκανε 3 αποκρούσεις στο ματς αλλά ο Αγκίρε μόλις μία.
  • ΠΑΙΚΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ: Εξαιρετικά ποσοστά για τον Ολυμπιακό που είχε 7/10, ενώ η Μπαρτσελονέτα μόλις 7/15.
  • THE POINT: Η επίθεση του Θρύλου στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι 9 γκολ μέσα στη Βαρκελώνη έχουν πετύχει λίγες ομάδες!

Στιγμές αδράνειας

Πράγματι, το ματς στη Βαρκελώνη ήταν μεγάλο ντέρμπι. Μιας και ο Ολυμπιακός μπήκε καλά. Αν και οι Καταλανοί άρχισαν με γκολ μόνο στον παίκτη παραπάνω. Αλλά το θετικό για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η αντίδρασή τους. Καθώς σε κάθε τέρμα των γηπεδούχων, ο Θρύλος απάντησε. Επιπλέον, στο 2-2 και το 3-3 ο Θρύλος έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Όμως σε δύο περιπτώσεις, δεν τελειώσει όπως έπρεπε τις φάσεις. Επιπρόσθετα, το ίδιο έγινε και στις αρχές του δευτέρου οκταλέπτου. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από 7 λεπτά, πριν ισοφαρίσει 4-4. Ακολούθως ο Φουντούλης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-5 στο 2:28 (σ.σ.: δοκάρι), για να γίνει τελικά το 5-4. Μετά δεν άλλαξε κάτι κι αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Έφυγε για Final-4

Αν και το ματς ως τα μισά του τρίτου οκταλέπτου ήταν απολύτως ισορροπημένο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Διότι οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά 7-6 με ένα γκολ που ήταν απίστευτα τυχερό. Μιας και σε σουτ από την περιφέρεια, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι παίκτης της Μπαρτσελονέτα και κατέληξε στα δίχτυα. Μετά ένα ακόμα καλό σουτ του Φουντούλη στο δοκάρι (4:09) και +2 (8-6) για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, ο εορτάζων Γενηδουνιάς πέτυχε μεγάλο γκολ, αλλά η διαφορά επανήρθε στο +2 (10-8) με διπλό παραπάνω!

Για να ακολουθήσει ένα συναρπαστικό τελευταίο οκτάλεπτο. Όταν με δύο γκολάρες του Γενηδουνιά ο Θρύλος ισοφάρισε. Επιπλέον, με τέρματα των Αλαφραγκή και Φουντούλη, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (11-12, 4:19). Επιπλέον, οι Καταλανοί σκόραραν μόνο στον παραπάνω και ισοφάρισαν 13-13. Ωστόσο στο τέλος (10”) οι διαιτητές δεν καταλόγισαν το φάουλ του Σαναχούγια στον Γενηδουνιά. Αλλά η άμυνα δούλεψε και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 5-4, 3-5.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φαμέρα (π/π, 5:55), 1-1 Νικολαΐδης (κόντρα, 5:12), 2-1 Περόνε (π/π, 4:49), 2-2 Φουντούλης (π/π, 4:15), 3-2 Ταχούλ (π/π, 3:03), 3-3 Βάμος (π/π, 2:32)
  • 2ο οκτάλεπτο: 4-3 Ταχούλ (φουνταριστό, 6:51), 4-4 Παπαναστασίου (π/π, 3:14), 5-4 Φαμέρα (περιφέρεια, 1:58)
  • 3ο οκτάλεπτο: 5-5 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:15), 6-5 Σαναχούγια (περιφέρεια, 6:53), 6-6 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 5:15), 7-6 Παβιγιάρ (π/π, 4:37), 8-6 Παβιγιάρ (περιφέρεια, 3:30), 8-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:28), 9-7 Σαναχούγια (π/π, 1:47), 9-8 Βάμος (π/π, 1:13), 10-8 Ταχούλ (φουνταριστό, 0:53)
  • 4ο οκτάλεπτο: 10-9 Γενηδουνιάς (π/π, 6:36), 10-10 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:47), 11-10 Σαναχούγια (περιφέρεια, 5:28), 11-11 Αλαφραγκής (περιφέρεια, 5:01), 11-12 Φουντούλης (π/π. 4:19), 12-12 Φαμέρα (π/π, 3:17), 12-13 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:58), 13-13 Μπούστος (π/π, 1:27)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 3, Σαναχούγια 3, Μουνιαρίθ, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρ 2, Πολ Γκαρσία, Ταχούλ 3, Περόνε 1, Μπιέλ, Μπούστος 1, Πόρτερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 2, Γούβης, Γκίλλας, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Ζερβεδάς.