Kυρίαρχος στην Ελλάδα

Την απόλυτη κυριαρχία στις εγχώριες διοργανώσεις διεύρυνε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 86-63 του Πρωτέα Βούλας στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν έτσι την 38η νίκη τους σε ισάριθμα ματς (32 στο πρωτάθλημα, 6 στο Κύπελλο) και διεύρυναν το εντυπωσιακό σερί που τρέχουν από την περσινή σεζόν, χάρη στο οποίο αγνοούν την ήττα εντός Ελλάδας. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση με τον Πρωτέα Βούλας ήταν η Ζωή Δημητράκου με 25 πόντους, (3/4 τρίποντα, 5/7 διπ., 6/8 βολές) και ακολούθησαν με 15 η Κάιζερ με 12 η Τζόνσον με 11 η Χατζηνικολάου, με 8 η Γκοτζή, με 7 η Μπόνη και με 2 η Παπαμιχαήλ. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε κόντρα στον Πρωτέα χωρίς τις τραυματίες Εβίνα Μάλτση, Αφροδίτη Κοσμά και Τάνια Χαλιβέρα.

Ισορροπία στο πρώτο μισό

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα με τον Πρωτέα Βούλας να οδηγεί στο σκορ στα 6 πρώτα λεπτά. Ο Θρύλος όμως απάντησε και προηγήθηκε για πρώτη φορά με την Κάιζερ να σημειώνει το 14-13 φτάνοντας στους 8 πόντους, 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.  Ακολούθησε ένα σερί του Ολυμπιακό με δυο τρίποντα της Δημητράκου και πόντους από την Κάιζερ και τη Χατζηνικολάου για το 22-15 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος. Στη δεύτερη περίοδο από το 28-19 με το οποίο βρέθηκαν μπροστά οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα σερί 8-0 με το οποίο μείωσε ο Πρωτέας Βούλας σε 28-26. Ακολούθησε καλάθι και φάουλ από την Όλγα Χατζηνικολάου για το 30-27 που ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή (31-27). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το επιμέρους 13-15 που είχε διαμορφώσει το σκορ στο 35-30.

Ξέφυγε στο δεύτερο μέρος!

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στην 3η περίοδο και με το 3ο τρίποντο της Ζωής Δημητράκου που έφτασε τους 17 πόντους, διεύρυνε το προβάδισμα του στο +8 (42-34). Η Όλγα Χατζηνικολάου με καλάθι στον αιφνιδιασμό αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 (45-34) στο σημείο που οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και με το επιμέρους 20-8 που έτρεψαν σε αυτή την περίοδο διαμόρφωσαν το 55-38. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε με ευκολία στο τελικό 86-63!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-30, 55-38, 86-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 8 (2 τριπ.), Σταμάτη, Μπόνη 7 (1 τριπ.), Χατζηνικολάου 11, Κάιζερ 15 (7/9 διπ.), Παπαμιχαήλ 2, Δημητράκου 25 (3 τριπ.), Τζόνσον 12, Καλτσίδου 6, Φουράκη

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Αλέκος Δάγλας): Καρλάφτη, Γούαιτ 13, Τσιχλάκη, Σπυριδοπούλου 11, Κολλάτου 9, Ράτζα 1, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 15, Κορρέ, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Χατζηβασιλείου

ΠΗΓΗ : osfp.gr