Kορίτσαροι για μεγάλα πράγματα

Στην  επόμενη  φάση του Eurocup των Γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με  67-56 της  Σέπσι  και επόμενη αντίπαλος του θα είναι η Ισπανική Χιρόνα. Οι Πειραιώτισσες προηγήθηκαν ακόμα και με 28 πόντους, αλλά χαλάρωσαν δίνοντας το δικαίωμα στις Ρουμάνες να πλησιάσουν στους 9. Μάλτση με 17, Μακόλει με 16,Χατζηνικολάου 12 και Καλτσίδου με 11 οι κορυφαίες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0, με καλάθι και φάουλ της Καλτσίδου, αλλά οι Ρουμάνες ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ένα σερί 0-7 ,προηγήθηκαν με 3-7.
Τα κορίτσια, όμως, του Κώστα Μίσσα καθοδηγούμενα εξαιρετικά από την Ολγα Χατζηνικολάου που και σκόραρε αλλά και μοίραζε παιχνίδι συν τις Καλτσίδου και Μακόλει κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν το παιχνίδι ,αλλά και να προηγηθούν με 17-9,χάρις σε τρίποντο της Αμερικανίδας. Αυτό ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.
Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι κυρίαρχος και στην δεύτερη περίοδο ,φτάνοντας τη διαφορά στο +13(25-12) με τη Μακόλει να έχει 10 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ενώ οι της Σέπσι είχαν μόλις πέντε πόντους σε πέντε λεπτά και συνολικά 7 σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ματς και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με δύο τρίποντα από την Μάλτση για το 37-16…
Και στην επανάληψη, η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε εξαιρετικά αναγκάζοντας τις παίκτριες της Σέπσι ,σε κακές επιλογές στην επίθεση ,οι οποίες δεν ολοκληρώνονταν καθώς είτε είχαμε λάθος πάσες ,είτε βήματα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι οι πρώτοι πόντοι της Σέπσι μπήκαν με δύο βολές της Μαρσαλ, 7.30 πρίν το τέλος της 3ης Περιόδου, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 28 πόντους(48-20).
Ένα 0-8 της Σέπσι ,αποτέλεσε το μοναδικό ξέσπασμα των Ρουμάνων, αλλά με ένα ακόμα τρίποντο η Μάλτση έκανε το +23 (51-28) μέσα σε αποθέωση. H 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-38 και τις «ερυθρόλευκες» να έχουν χαλαρώσει αρκετά με τις Ρουμάνες να δείχνουν ότι το παλεύουν.
Η διαφορά μειώθηκε και στους 15(57-42), με τα κορίτσια του Μίσσα να μην βγάζουν ενέργεια του πρώτου μέρους και να δίνουν το δικαίωμα στις Ρουμάνες να ελπίζουν ,μειώνοντας στους 9 (61-52 ) ,με τρίποντο της Τζάνκιτς.
Ωστόσο,ένα ντράιβ σύν μία βολή της Χατζηνικολάου έφεραν τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων «τελειώνοντας» το ματς για το τελικό 67-56.

Σκόρερ: Μάλτση 17, Μακόλι 15, Χατζηνικολάου 12, Καλτσίδου 11, Σωτηρίου 6, Μάζιτς 3, Σπυριδοπούλου 2