Ισόπαλο “ξεμούδιασμά”

Iσόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την Πογκόν στο πρώτο φιλικό κατά την διάρκεια της προετοιμασίας στην Πολωνία. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν το τέρμα του Γκουαροτσένα από το 19ο λεπτό με τον Γιάννη Μασούρα στο 65ο λεπτό, ενώ άφησαν καλές εντυπώσεις στην πρώτη “πρόβα” από την παραμονή των ερυθρολεύκων στην Πολωνία. Μαέστρος ο Βαλμπουενά για 45 λεπτά που έπαιξε, “δυνατός” ο Μασούρας, εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο Ντουρμίσάι

O Πέδρο Μαρτίνς θέλησε, με δεδομένο ότι οι ποδοσφαιριστές είναι αρκετά καταπονημένοι από την περσινή σεζόν και με λίγες ημέρες άδειας, να κάνει μία σωστή κατανομή στο χρόνο συμμετοχής. Έτσι χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα της ομάδας τον νεαρό Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια της εστίας, με τους Γιάννη Μασούρα, Αβραάμ, Μπα και Τσιμίκα να συμπληρώνουν την 4αδα της άμυνας.

Στον άξονα ξεκίνησαν το ματς οι Γκιλιέρμε και Ανδρούτσος λίγο πιο μπροστά τους βρέθηκαν οι Μπρούνο και Βαλμπουενά, ενώ στην επίθεση πήραν θέση οι Κάιπερς και Σολδάνο.

Στο 19′ η Πογκόν ήταν εκείνη που ευτύχησε να προηγηθεί με τη πρώτη της ευκαιρία στο ματς, χάρη σε κεφαλιά ακριβείας από τον Ίκερ Γκουαροτσένα. Ο Βάσκος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τζολάκη, παρά το γεγονός ότι ο νεαρός πορτιέρο του Ολυμπιακού έπεσε προς την πορεία της.

Αμέσως μετά το τέρμα που δέχθηκε ο Ολυμπιακός, ο Πέδρο Μαρτίνς ζήτησε από τον Βαλμπουενά να παίξει πίσω από τον Σολδάνο, με τον Κάιπερς να αλλάζει και να περνά αριστερά και τον Μπρούνο στα δεξιά. Στο 30′ ήρθε μία πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό με τον Μπα να πιάνει καλή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η οποία όμως κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι “άλλαξαν” ελαφρώς σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και έγιναν περισσότερο απειλητικοί, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Δεν άργησε η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να βγάλει τη φρεσκάδα που έφερε η αλλαγή των Γκερέρο, Ντουρμισάι και Ποντένσε. Ο Ολυμπιακός άρχισε να γίνεται πιο κινητικός, να δημιουργεί φάσεις και τελικά στο 65ο λεπτό πέτυχε το 1-1. Το γκολ της ισοφάρισης προήλθε μετά από κόντρες και την μπάλα να φτάνει έξω από την περιοχή στον Γιάννη Μασούρα. Ο δεξιός οπισθοφύλακας των ερυθρολεύκων έπιασε ένα εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό και με πολλά φάλτσα έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην δεξιά γωνία της εστίας της Πογκόν.

Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει δρόμο προς τα δίχτυα δίχως όμως επιτυχία, αφήνοντας όμως πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι το τέλος του αγώνα και τα σημάδια της κόπωσης να γίνονται εμφανή όσο περνούσε η ώρα προς το 90ο λεπτό. Πράγμα απόλυτα λογικό, αφού οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν καθημερινά με διπλές προπονήσεις.

Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, ενώ αύριο οι ερυθρόλευκοι αγωνίζονται με την Μπεερ Σεβά την ίδια ώρα (19.00) στο ίδιο γήπεδο.