ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ισοπαλία… κορυφής για τον Ολυμπιακό

Αν και ο στόχος ήταν η νίκη, το τελικό αποτέλεσμα (1-1) στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη δεν ήταν… κακό για το Θρύλο. Μιας και με τον πόντο που πήραν οι «ερυθρόλευκοι», προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Έτσι μετά από 19 ματς έχουν 46 βαθμούς, έναντι 45 του Δικεφάλου του Βορρά. Επομένως το μεταξύ τους, εξ αναβολής ντέρμπι, θα κρίνει πολλά για τον φετινό τίτλο. Ισοπαλία… κορυφής για τον Ολυμπιακό.

Δεν νίκησε αλλά πάτησε… κορυφή

Τελικά η εξ αναβολής αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής, στο πρωτάθλημα Κ19, δεν είχε νικητή. Μιας και Ολυμπιακός και Άρης έμειναν στο 1-1. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με το βαθμό προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ, στη βαθμολογία της Super League των Νέων. Αξίζει να σημειωθεί πως το ματς ήταν να διεξαχθεί στις 21 Ιανουαρίου, αλλά λόγω του χιονιού είχε αναβληθεί. Ειδικότερα στο σημερινό ματς, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να είναι απειλητική στο πρώτο μέρος. Αν και είχαν ορισμένες καλές στιγμές, το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους (σ.σ.: 0-0) ήταν δίκαιο. Ωστόσο, ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 64′ με το τέρμα του Σταυρόπουλου (1-0).

Ισόπαλο το ματς με τον Άρη

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές. Έτσι δημιούργησαν φάσεις για την ισοφάριση. Ειδικότερα δύο καλές στιγμές ήταν από τις κεφαλιές των Τανούλη και Χαραλαμπόγλου. Αλλά δεν ήρθε εκεί το 1-1. Όμως δεν το παράτησαν και πάλεψαν ως το φινάλε. Για να δικαιωθούν, εν μέρει, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μιας και στο 90’+2 ο Δαρβίρας πέτυχε το 1-1. Μετά το γκολ ο Θρύλος «κυνήγησε» την ανατροπή, αλλά δεν είχαν αίσιο… αποτέλεσμα οι ευκαιρίες των Χαραλαμπόγλου και Τουφάκη. Ισοπαλία… κορυφής για τον Ολυμπιακό.

ΑΡΗΣ Κ19: Καράι, Τσέρα, Κράνιας, Χατζόπουλος, Τσομπανίδης, Μεμέτογλου (84′ Σεβαστίδης), Αμπεριάδης, Αλμύρας, Καραμανλής (90’+8 Τότσικας), Σιάκκας (78′ Βέργας), Σταυρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Δ. Μαυρογενίδης): Σίνα, Αρσενίδης (46′ Δαρβίρας), Πρεκατές, Δάμα (69′ Τουφάκης), Τανούλης, Λιατσικούρας (80′ Σούφκα), Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Χαραλαμπόγλου, Πνευμονίδης (69′ Λώλης), Αλαφάκης.