Ημίχρονο εντός έδρας με 0-0, μετά από τρεισήμισι μήνες

Από τις 31 Οκτωβρίου είχε να λήξει ματς του Ολυμπιακού χωρίς σκορ στο Καραϊσκάκη στα πρώτα 45 λεπτά.

Επιστροφή στα… παλιά. Στην αρχή της σεζόν 2020-2021. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βάλουν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στις αναμετρήσεις στο «Γ. Καραϊσκάκης». Κάτι που επαναλήφθηκε σήμερα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ. Πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι 0-0. Κάτι που είχε να συμβεί σε εντός έδρας ματς του Ολυμπιακού από τα τέλη Οκτώβρη. Στις 31/10 και τον αγώνα με τον Απόλλωνα. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν 2-0 χάρη στα ισάριθμα γκολ του Αχμέντ Χασάν.

Κόντρα στον ΠΑΣ ο Ολυμπιακός δημιούργησε αρκετές φάσεις, αλλά ήταν αναποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια. Κομβικός ήταν και ο ρόλος του Λευτέρη Χουτεσιώτη. Ο πρώην τερματοφύλακας των «ερυθρολεύκων» και νυν του ΠΑΣ, σταμάτησε όλες τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Πέδρο Μαρτίνς. Έξι τον αριθμό.

Με πιο σημαντική εκείνη στο 20ό λεπτό. Όταν απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «ερυθρολεύκων» για να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο, από την άσπρη βούλα. Αλλά κι αυτή την απώλεσαν γιατί, ναι μεν ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, ο δε Βαλμπουενά το εκτέλεσε πολύ άσχημα.