ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ιδανικό φινάλε για το 2023

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση του Ολυμπιακού σήμερα. Όμως οι κοπέλες του Θάνου Νίκλα επέδειξαν σοβαρότητα. Επίσης είχαν καλή απόδοση και επικράτησαν 98-55 της Νίκης στη Λευκάδα. Πιο συγκεκριμένα, με επιθετική πολυφωνία και διψήφιες τις Γουίλιαμς (20), Καρλάφτη (20), Τόμπιν (15), Κολλάτου (15) και Βίτολα (13). Ιδανικό φινάλε για το 2023.

Πάτησε… γκάζι

Το ματς στη Λευκάδα άρχισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, στα πρώτα 5’. Ειδικότερα στο διάστημα αυτό το προβάδισμα άλλαξε το σκορ ήταν ισόπαλο 6 φορές ως το 14-14. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 9-0 και μετέτρεψαν το 14-12 σε 14-21 (6’). Η Γουίλιαμς ήταν εξαιρετική (13π.) και συνέβαλε για να πάει η διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το δεκάλεπτο να κλείνει με το τρίποντο της Καρλάφτη (+12, 19-31), με επί μέρος 17-5!

«Τέλειωσε» το ματς

Αν και η Νίκη Λευκάδας άρχισε με γρήγορο 5-0 το δεύτερο δεκάλεπτο (24-31, 12’), τα κορίτσια του Θρύλου επέβαλλαν ξανά το ρυθμό τους. Ειδικότερα μετά το 27-34 που μείωσαν οι γηπεδούχες, «έτρεξαν» νέο σερί 9-0 για το +18 (27-45, 16’) με την Τόμπιν. Επιπρόσθετα η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, για να φτάσει και το +22 (30-52, 19’) με το δίποντο της Κολλάτου. Όμως στα τελευταία 91’’ η Νίκη έκανε μίνι σερί 5-0 και το ημίχρονο έληξε 35-52. Εξάλλου οι ουσιαστικές διαφορές των δυο ομάδων ήταν τα 7-1 κλεψίματα και τα 4-13 λάθη!

Ιδανική κυριαρχία

Με κεκτημένη ταχύτητα εκκίνησαν τα κορίτσια του Θρύλου στο τρίτο δεκάλεπτο. Διότι άρχισαν με σερί 8-0 και την Γουίλιαμς (18π.) να έχει διαρκή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +25 (35-60, 22’). Ακολούθως ως το 28’ η διαφορά έπαιξε μεταξύ 21 και 25 πόντων. Αλλά με το δίποντο της Σπυριδοπούλου και το τρίποντο της Καρλάφτη έγινε +30 (45-75, 29’). Όπως δηλαδή έκλεισε το δεκάλεπτο.

Φινάλε με νίκη

Επίσης γρήγορο 8-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και με το έμμεσο τρίποντο της Κολλάτου η διαφορά στο +38 (45-83, 32’). Επιπλέον το προβάδισμα του Ολυμπιακού ξεπέρασε τους 40 πόντους με το νέο δίποντο της Κολλάτου (+41, 48-89, 34’). Ακόμα η Καμπισιούλη προσέθεσε το όνομά της στη λίστα των σκόρερ (53-95), ενώ το τρίποντο της Καρλάφτη διαμόρφωσε το τελικό 55-98. Ιδανικό φινάλε για το 2023.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 35-52, 45-75, 55-98.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.