ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η Βίτολα έριξε τη… ροπαλιά!

Σίγουρα ο Ολυμπιακός δεν είναι ακόμα έτοιμος στο μπάσκετ Γυναικών. Επομένως δεν έχει ακόμα μεγάλη διάρκεια. Αλλά αυτό δεν επιτρέπει στους διαιτητές να κάνουν ό,τι θέλουν. Διότι στο ματς με τον Ηρακλή, ο Θρύλος επικράτησε 91-77. Αλλά οι τρεις ρέφερι επέτρεψαν το «σκληρό» παιχνίδι από τις φιλοξενούμενες που εκτέλεσαν 36 βολές στο ΣΕΦ, δέκα παραπάνω από τον Ολυμπιακό. Όμως η Γουίλιαμς, αλλά ειδικά η Λετονή φόργουορντ το πήραν πάνω τους, για το 2/2 στην Α1 Γυναικών. Η Βίτολα έριξε τη… ροπαλιά!

• Η MVP: Κριστίν Βίτολα. Έκανε εκπληκτικό ματς με 27 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 13-0 στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου, προηγήθηκε 43-29 και «τέλειωσε» το ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μαριλένα Γεροστεργίου. Η παίκτρια του Ηρακλή είχε 1/8 σουτ (0/5τρ.) και δεν βοήθησε επιθετικά την ομάδα της.
  • THE POINT: Η υπεροχή του Ολυμπιακού μέσα στη ρακέτα με 51-28 ριμπάουντ ήταν κομβική. Έτσι τα 23 λάθη δεν κόστισαν!

Στο… ρελαντί με σερί

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν στο ματς χαλαρά. Διότι δεν είχαν το μυαλό στην άμυνα. Έτσι το 10-5 στα 4’ με τις Γουίλιαμς και Χριστινάκη (από 4π.) έγινε 14-13 (6’). Εξάλλου, η ομάδα του Νίκλα είχε ήδη 4 λάθη! Βέβαια η Αμερικανή γκαρντ ήταν αποτελεσματική. Καθώς με 11π. (7/7β., 2/3διπ.,4ρ.,1ασ.) οδήγησε το Θρύλο στο δεκάλεπτο. Επίσης, η Βίτολα έδωσε… αέρα 6 πόντων (19-13), αλλά η περίοδος έληξε στο καλάθι (21-19). Επίσης το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα έγινε 6 πόντοι με Χριστινάκη και Βίτολα (25-19, 11’).

Αλλά η κακή περιφερειακή άμυνα έφερε σερί 7-0 του Ηρακλή για το προσπέρασμα (25-26, 14’). Επιπλέον, οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά 3 πόντων (25-28, 15’). Αλλά μετά το 30-29 από το καλάθι της Καραλή, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» δικό του σερί 13-0 με «όπλο» το τρίποντο (σ.σ.: σκόραραν οι Γουίλιαμς, Καρλάφτη και Νικολοπούλου) για το +14 (43-29, 41’’). Όμως η συγκέντρωση χάθηκε, ο Ηρακλής «απάντησε» με δύο δικά του τρίποντα για το 43-35 του ημιχρόνου.

«Οδοστρωτήρας» Βίτολα

Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση η Μόρισον. Μιας και στην αρχή με συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στους 18 (55-37, 24’). Επίσης, η Γουίλιαμς ήταν σε καλή ημέρα επιθετικά (23π.) και με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 20 (68-48, 29’). Ωστόσο η Βίτολα ήταν εξαιρετική. Διότι δεν ήταν μόνο οι 15 πόντοι της. Αλλά τα 17 ριμπάουντ, οι 2 ασίστ, τα 2 κλεψίματα και τα 3 κοψίματα ως το 30ό λεπτό! Στην αφετηρία του τελευταίου δεκαλέπτου ο Νίκλας έκανε αρκετές αλλαγές στην πεντάδα του.

Το αποτέλεσμα ήταν ο Ηρακλής να μειώσει τη διαφορά. Ωστόσο μετά τη βολή της Βίτολα (69-52, 31’) ο Ηρακλής «απάντησε» με επί μέρους 12-2 και μείωσε σε 71-64 στο 34’. Όμως τόσο η Γουίλιαμς, αλλά κυρίως η Βίτολα που ήταν ασταμάτητη (11π. στο δεκάλεπτο) έφεραν το επί μέρους 15-9 για το 86-73 στα 58,5’’. Για την ακρίβεια η Μόρισον διαμόρφωσε το τελικό 91-77 στα 3,7’’. Η Βίτολα έριξε τη… ροπαλιά

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-35, 68-50, 91-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.