Η κορυφή ταιριάζει στον Θρύλο

Άλλη μια νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα. Αυτή η ομάδα είναι παντός… παιχνιδιού. Αν και το τελικό σκορ πήγε ψηλά, 98-89, η 14η φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα ήρθε από την άμυνα. Εκείνη στο δεύτερο δεκάλεπτο που κράτησε την Μακάμπι στους 11 πόντους. Μετά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν περισσότερο διαχείριση και συνέχισαν το σερί νικών τους, τον τελευταίο καιρό. Η κορυφή ταιριάζει στον Θρύλο.

• MVP: Ο Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός έδωσε 12 ασίστ και έπαιξε και για τον Σλούκα, ενώ τελείωσε το ματς με τρίποντο στα 48.2”.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η εξαιρετική αμυντική εικόνα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους 27-11 έβαλαν τις βάσεις της νίκης.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν (14π., 8ασ.) είχε μόλις 3/10 σουτ και 6 λάθη. Αυτά μέτρησαν περισσότερο στην έκβαση του ματς.
  • THE POINT: Οι 13 χαμένες βολές του Ολυμπιακού και τα 16 επιθετικά της Μακάμπι δεν στοίχισαν, λόγω των καλύτερων ποσοστών εντός παιδιάς.

Αντίδραση και κυριαρχία

Αν και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στην αρχή 2/3 τρίποντα, στο ματς ήταν νευρικοί (7/13 βολές). Διότι όλα ξεκινούσαν από την κακή τους άμυνα. Η Μακάμπι ξεκίνησε το ματς με 7/8 σουτ (5/5διπ.) και βρέθηκε από νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα (8-18, 6′) με σερί 11-0!  Όμως οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδρασαν. Με δικό τους επί μέρους 14-2 (Βεζένκοφ 11π.), πήραν ξανά το προβάδισμα στα 9.3” (24-23). Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Μπλακ βοήθησαν πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ειδικά αμυντικά. Σερί 9-0 ως το 14′ (33-27) με τον ΜακΚίσικ να βγαίνει… μπροστά (10π.) και τον Μπλακ πληθωρικό (5π., 2ρ., 2κλ, 1ασ., 1κοψ.). Ο Ολυμπιακός πλέον κυριάρχησε και με το θεαματικό κάρφωμα του ΜακΚίσικ προηγήθηκε με +17 (51-34, 32”). Αν και στο 17′ έχασε τον Σλούκα με τραυματισμό.

Πάτησε πάλι στην κορυφή

Ό,τι «έχτισε» αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, το «γκρέμισε» στο τρίτο. Μιας και επέτρεψε στην Μακάμπι να σκοράρει 28 πόντους! Με τον Σόρκιν να προκαλεί τεράστιο «πονοκέφαλο» στον Μπαρτζώκα. Με 17 πόντους στην περίοδο και 8 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά! Αυτός ήταν η βασική αιτία που η ομάδα του Τελ Αβίβ έμεινε μέσα στο ματς. Όμως, ο Θρύλος αντιπαράταξε τις συνεργασίες, αλλά και τα δύο μεγάλα τρίποντα του Κάνααν. Ωστόσο στα τελευταία 3:19 έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και στο +14 που είχε (69-55) έπεσε στα μισά. Ωστόσο, η άμυνα επέστρεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Μακάμπι ως το 36′ σημείωσε μόλις 7 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» με 7-0 βρέθηκαν στο +11 (80-69) στο 35′. Τα δύο διαδοχικά τρίποντα από Λαρεντζάκης και Πίτερς έφεραν ξανά τη διαφορά στους 15 (89-74, 38′). Ο Γουόκαπ με ένα ακόμα, στα 48.2” «κλείδωσε» τη νίκη. Η κορυφή ταιριάζει στον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.