Η κορυφή ανήκει στον Ολυμπιακό

Τί καλύτερο φινάλε από το αποψινό. Ο Θρύλος έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο στην Ευρωλίγκα. Επικράτησε 86-78 της Μπασκόνια στο ΣΕΦ και έγραψε ιστορία. Διότι έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά την πρώτη θέση, με το τωρινό σύστημα διεξαγωγής. Κάτι που ήρθε με το ρεκόρ 24-10 που έκανε. Η κορυφή ανήκει στον Ολυμπιακό.

• MVP: Ο Κώστας Σλούκας έκανε σπουδαία εμφάνιση (15π. 6ασ.) και έδειξε πώς βρίσκει ξανά το καλό του εαυτό.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η υπεροχή των «ερυθρολεύκων» στα ριμπάουντ (+13) και στις ασίστ (+5) έπαιξαν ρόλο για την έκβαση του ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με τα 3/9 σουτ και τους 9 πόντους, δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα στον Ολυμπιακό.
  • THE POINT: Ο Θρύλος είχε καλύτερα ποσοστά σε βολές, δίποντα και τρίποντα, αντισταθμίζοντας τα περισσότερα λάθη που έκανε.

Η άμυνα «μίλησε»

Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την άμυνα προηγήθηκαν 5-0 στο 2′. Αλλά τα 3 λάθη που έκαναν ως το 4′ δεν τους επέτρεψαν να έχουν μεγαλύτερο προβάδισμα. Ωστόσο, κρατώντας την Μπασκόνια σε 1/7 σουτ, προηγήθηκαν 10-2 (6′) με τον Παπανικολάου κομβικό (5π., 5ρ.). Η νευρικότητα του Γουόκαπ (σ.σ. 3 λάθη ως το 7′) ήταν στοιχείο του ματς. Όμως τα 3/13 σουτ των Βάσκων και ο Βεζένκοφ (7π. 5ρ.) έστειλαν τη διαφορά στους 8 (14-6, 9′). Ο Ολυμπιακός είχε ταχύτητα στο παιχνίδι του και καλή κυκλοφορία. Έτσι έφτασε στο +9 (17-8) με το τρίποντο του Κάνααν.

Υψηλό τέμπο

Ο Χάουαρντ (12π, με 3/4 τρ.) κράτησε την Μπασκόνια στο ματς (21-20, 12′). Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν με σερί 7-0 (28-20, 14′) με το τρίποντο του ΜακΚίσικ. Το παιχνίδι των Βάσκων ήταν εν μέρει μονόπλευρο (28-23 με 15π. του Αμερικανού γκαρντ). Ωστόσο, η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά, για το +9 (34-25, 16′) με το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει και καλή άμυνα, αλλά και πλούσιο επιθετικό ταλέντο. Κατά συνέπεια έφτασε και στο +15 (45-30, 19′).

Τα μεγάλα σουτ

Χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο για να βρει σκορ ο Ολυμπιακός, με το τρίποντο του Παπανικολάου (48-38, 24′). Νωρίτερα το σερί της Μπασκόνια, από τη δεύτερη περίοδο είχε φτάσει στο 8-0 (45-38). Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν και πάλι χαρακτήρα. Με πέντε σερί πόντους του Βεζένκοφ απέκτησαν… αέρα 13 πόντων (53-40, 26′). Με ένα έμμεσο τρίποντο και ένα τετράποντο, οι Βάσκοι έκαναν σερί 9-0 (53-49, 27′). Όμως, η ελληνική ομάδα είχε καθαρό μυαλό και βρέθηκαν στο +11 (58-49), Διαφορά που παρέμεινε από τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Σλούκα.

Η κορυφή του ανήκει

Αυτό συνεχίστηκε και στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Παπανικολάου και Πίτερς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (72-55)! Ωστόσο η Μπασκόνια είναι μια ομάδα που δεν παρατά τα ματς. Έτσι μείωσε σε 77-66 στο 35′, αλλά και 80-73 στο 38′ με το έβδομο τρίποντο (7/13) του Χάουαρντ. Η άμυνα (κόψιμο) του Σλούκα στον Χάουαρντ και οι 2/2 βολές του, 1:05 για το φινάλε, οριστικοποίησε τη νίκη των «ερυθρολεύκων». Η κορυφή ανήκει στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.