Η άμυνα έδωσε το «διπλό»

Άλλο ένα ματς γκραν γκινιόλ για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο αυτή τη φορά ήταν νικητής. Διότι η εξαιρετική του άμυνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και συνολικά στον Λορέντσο Μπράουν ήταν το «κλειδί». Έτσι ο Θρύλος που κράτησε μια από τις καλύτερες επιθέσεις της διοργάνωσης στους 74 πόντους, πανηγύρισε τελικά. Διότι επικράτησε 79-74 και «ρέφαρε» την ήττα από την Μπασκόνια. Η άμυνα έδωσε το «διπλό».

• Ο MVP: Μουστάφα Φαλ. Κυριαρχικός ο Γάλλος σέντερ που έπαιξε 35 λεπτά που είχε στο ματς 10π., 6ρ. και 4ασ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» στο Βελιγράδι, ήταν καθοριστικά για την έκβαση του ματς.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Λορέντζο Μπράουν. Ο Ολυμπιακός κράτησε τον Αμερικανό γκαρντ στους 5 πόντους με 2/13 σουτ, καθώς είχε 0/7 τρίποντα!
  • THE POINT: Η επιθετική πολυφωνία (σ.σ.: 4 διψήφιοι), οι περισσότερες ασίστ και το 20% της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα τρίποντα.

Καλή αρχή

Στη άδεια «Aleksandar Nikolic Hall» ο Ολυμπιακός έκανε δυναμική εκκίνηση. Με το κάρφωμα του Φαλ έκανε το 1-7 (3′), αλλά η Μακάμπι μείωσε σε 7-9. Εν τω μεταξύ το δεύτερο φάουλ του Παπανικολάου (5′) έφερε τον Μπραζντέικις στο ματς. Βέβαια, τα 3 λάθη των «ερυθρόλευκων» ως εκεί ήταν θέμα. Όμως με καλά ποσοστά (4/7τρ.) με τα εύστοχα τρίποντα από Κάνααν, Πίτερς και Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-13 (8′). Επίσης, η είσοδος του Σίκμα ήταν κομβική για το +9 (13-22, 9′) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο δεκάλεπτο. Ωστόσο με 1/2 βολές του Γουίλιαμς-Γκοες, η περίοδος έκλεισε το +8 (27-19).

Στα μέτρα του!

Η ευστοχία από μακριά ήταν σημείο αναφοράς. Με τον Γουίλιαμς-Γκος να ευστοχεί για το 22-32 (12′), αν και είχε έρθει το +10 λίγο νωρίτερα από τον Σίκμα (19-29). Ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε σημαντικές λύσεις (8π.), αλλά οι Ισραηλινοί έβαλαν τρία σερί τρίποντα. Επίσης, ο Ριβέρο μείωσε στους 6 (28-34, 13′). Αλλά από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός «έσφιξε» κι άλλο την άμυνά του. Διότι ο Πίτερς βρήκε χώρους και έδωσε πόντους (11), για το +11 (30-41, 15′). Επίσης, μετά τη βολή του Κόλσον (36-46, 18′), οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την Μακάμπι χωρίς σκορ στα τελευταία 2:49 το ημιχρόνου (0/1διπ, 0/3τρ, 1 λάθος). Έτσι με Λούντζη και Λαρεντζάκη το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (36-51) με το Θρύλο να έχει διπλάσιες ασίστ (15-7).

Έλλειψη συγκέντρωσης

Βέβαια, δεν θα μπορούσε ο Ολυμπιακός να μην έχει ένα κακό διάστημα. Καθώς αυτό ήταν τα πρώτα 3′ του τρίτου δεκαλέπτου. Μιας και πέρασαν 2:39 για να σκοράρει ο Θρύλος με τον Παπανικολάου (40-53, 23′). Ωστόσο, ο αρχηγός με τρίποντο έκανε το 42-56 (24′). Επίσης, η διαφορά των 14 πόντων παρέμεινε ως το 27′ με τον Πίτερς (46-60). Αλλά ο Αμερικανός φόργουρντ δεν είχε καθαρό μυαλό, ενώ και ο Μπαρτζώκας ρίσκαρε αφού δεν τον έβγαλε, ενώ είχε 3 φάουλ. Διότι 3:39 πριν το τέλος της περιόδου, χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ (4ο), ενώ δέχθηκε και τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να αποβληθεί! Ακολούθως σερί 7-0 της Μακάμπι (53-60, 29′) πριν σκοράρει ο Φαλ (53-62). Ωστόσο, με τις βολές του Κάνααν (8”) η διαφορά έμεινε στους 9 (55-64).

Η άμυνα τον οδήγησε!

Αλλά το ψηλό σχήμα της Μακάμπι με Ριβέρο και Σόρκιν ήταν πρόβλημα. Καθώς οι Ισραηλινοί μείωσαν στους πόντους, με το έμμεσο τρίποντο του τελευταίου (61-66, 32′). Αλλά ένα κλέψιμο του Σίμκα και το καλάθι του Φαλ (61-68, 34′) έδωσε… ανάσα. Επιπλέον, μέσα από την άμυνά του, ο Ολυμπιακός κράτησε μια διαφορά 9 πόντων (63-72, 36′). Επιπρόσθετα, ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου και το λέι απ του Γουόκαπ, έδωσε… αέρα 8 πόντων (66-74) στα 2:52. Όμως, τα «φτηνά» λάθη για άλλη μια φορά «κόστισαν»! Ειδικά στην αντιμετώπιση του Σόρκιν που μείωσε σε 72-74 (1:11).

Ωστόσο, ο Γουόκαπ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έκανε το 72-76 (42,8”), αλλά ξανά ο Σόρκιν με βολές μείωσε στους 2 (74-76) στα 26,3”. Στη συνέχεια, στα 13,1” ο Μπραζντέικις είχε 1/2 βολές (74-77), αλλά κέρδισε το επιθετικό και ο Κάνααν πήρε το φάουλ (7,2”). Μετά έβαλε 2/2 βολές για το 74-79 για να «κλειδώσει» τη νίκη του Θρύλου. Η άμυνα έδωσε το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.