ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

H Ρόμα του Μουρίνιο διέλυσε την Αταλάντα

Μετά από ένα απόλυτο ποδοσφαιρικό σοου  η Ρόμα σκόρπισε στους…τέσσερις ανέμους την επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακό , στους 32 του Γιουρόπα, Αταλάντα με 4-1 στο Μπέργκαμο.

Οι Ρωμαίοι έκαναν σκόνη και θρύψαλλα τα αμυντικά συστήματα του Γκασπερίνι  και έκαναν πραγματική παρέλαση. Μόλις στο 28, το σκορ ήταν 0-2 . Με Ειμπραχαμ ,στο πρώτο λεπτό και τον Ζανιόλο στο 27, να  φέρνει προβάδιμα στην ομάδα του Μουρίνιο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκολ του Κριστάντε.

Στο β ημίχρονο, οι Μπεργκαμάσκι πίεσαν  αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και η Ρόμα ,με αντεπίθεση διαρκείας σκόραρε ακόμα δύο γκολ με Σμόλιγκ και Ειμπραχαμ για το 1-4.

Ο Γκασπερίνι παρέταξε την ομάδα του  με 3-4-3 και τερματοφύλακα τον Μουσο και τριάδα μπροστά τους Παλομίνο -Τολόι -Τζιμσιτι. Φουλ μπακ οι Πετσέλα-Χατεμπερ. Φρόιλερ -Ντε Ρουν αμυντικά χαφ και τριάδα τους Πάσαλιτς-Ιλιτσιτς-Ζαπάτα