ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Στη δεύτερή του φετινή επίσκεψη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής. Βέβαια, αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν ο Δούκας.  Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του ματς επέβαλλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στην επικράτηση με 37-27. Η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Νίκη στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς. Με τον Βέμπερ να σκοράρει αρκετά στα πρώτα λεπτά, οι πρωταθλητές βρέθηκαν στο +3 (2-5) με το τρίτο γκολ του Βέμπερ (8′). Ο Αυστριακός εξτρέμ πήρε αρκετές επιθέσεις για τον Ολυμπιακό και ανέβασε τη διαφορά κατά σειρά στο +4 (7-3) στο 12′ και στο +7 (11-4) στο 18′. Με τον Τζηρά να απειλεί από τη θέση του δεξιού εξτρέμ, ο Δούκας μείωσε σε 9-14 (25′). Άλλα δύο γκολ από τον Βέμπερ για το 10-16 (29′) για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 17-11 μετά το γκολ του Παπαδόπουλου.

Το πρώτο «διπλό»

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και ο Δούκας μείωσε σε 14-19 (34′), Οστρούτσκο και Βέμπερ έφεραν ξανά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +7 (21-14) στο 37′. Με το εξαιρετικό γκολ του Παπαβασίλη, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στα 8 γκολ (24-16) στο 39′. Ο Δούκας μείωσε στα 6 γκολ (19-25) με τον Παναγιώτου (42′), αλλά το ματς είχε ανοίξει πολύ. Ο Θρύλος με σερί 4-0 μετέτρεψε το 25-31 (52′) σε 25-36 με σκόρερ τους Γκράτζαν, Κανδύλα, Παπαδόπουλο και Σλαβούλιτσα (57′). Ο Λιόλιος (58′) έδωσε… αέρα 10 γκολ (36-26) με τον Παπαδόπουλο να την ανεβάζει στη μέγιστη τιμή και το +11 (37-26, 59′), για να λήξει το ματς 37-27. Η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 3-9, 4-12, 9-14, 11-17 (ημχ.), 14-19, 16-24, 21-28, 24-30, 25-33, 27-37

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 7, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Νικοληνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Κοβάνης 2, Ντούνης 1, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 7, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 5, Στεφανίτσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβιδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Βέμπερ 15, Πασσιάς 2, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 2/3- 4/4.