Η ετοιμότητα του Ονιεκουρού

Ο Νιγηριανός εξτρέμ υπολογίζεται για τη ρεβάνς, αλλά είναι στο χέρι του Μαρτίνς πόσο θα τον χρησιμοποιήσει.

Την Τρίτη το βράδυ ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας, στη ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, με αντίπαλο τη Λουντογκόρετς. Ένα παιχνίδι που όλα ξεκινούν από την αρχή, μετά την ισοπαλία 1-1 στο πρώτο ματς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Είναι χαρακτηριστικό πώς ένα από ονόματα των παικτών που έχουν τεράστιο ενδιαφέρον για τον επαναληπτικό της 10ης Αυγούστου είναι του Χένρι Ονιεκουρού. Ο Νιγηριανός εξτρέμ δεν είναι ακόμα στο 100% όσον αφορά στο επίπεδο ετοιμότητάς του. Τί σημαίνει αυτό; Πώς δεν μπορεί να αγωνιστεί για 90 λεπτά.

Συνεπώς, το θέμα είναι πώς θα τον χρησιμοποιήσει ο Μαρτίνς. Βάσει των μετρήσεων και των τεστ που έχει κάνει ο 24χρονος παίκτης, το μέγιστο που μπορεί να αγωνιστεί είναι για ένα ημίχρονο. Ουσιαστικά, όμως, ο Ονιεκουρού -σύμφωνα με το πλάνο του Πορτογάλου προπονητή- υπολογίζεται για περίπου 30 λεπτά συμμετοχής στη ρεβάνς με τη Λουντογκόρετς.