Η Ελλαδάρα «πάτησε» την Τουρκία

Εκπληκτική εμφάνιση από την «γαλανόλευκη», διέλυσε 81-63 την Τουρκία και πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού όπου θα αντιμετωπίσει την Τσεχία.

Η ελληνική ψυχή, η ελληνική καρδιά «μίλησαν» στη Βικτόρια. Η Εθνική ήταν αποφασισμένη. Δεν είχε σκοπό να πει… αντίο στο Προολυμπιακό απόψε. Δεν θα τελείωνε η παρουσία της κόντρα στην Τουρκία, στον ημιτελικό. Πήγε στον Καναδά για να δώσει τέσσερα ματς κι αυτό θα γίνει. Τα τρία ανήκουν στο παρελθόν, ήδη, και μένει ένα ακόμα.

Οι γείτονες κατάφεραν για ένα ημίχρονο να βάλουν δύσκολα στην Ελλάδα, αλλά στο δεύτερο οι διεθνείς «πάτησαν» γκάζι και έκαναν εκπληκτική εμφάνιση. Διέλυσαν 81-63 την Τουρκία και τα ξημερώματα της Δευτέρας, στις 02:05, έχουν ένα ακόμα ραντεβού πρόκρισης. Αυτή τη φορά κόντρα στην Τσεχία. Ο νικητής τα παίρνει όλα, μαζί με το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Στο πρώτο ημίχρονο η «γαλανόλευκη» δεν ξεκίνησε καλά. Πολλά θέματα στην επίθεση, κακή λειτουργία στην άμυνα. Με την πρώτη περίοδο να ανήκει 100% στην Τουρκία, η οποία στο 10′ βρέθηκε μπροστά με +14 (22-8). Όλα κυλούσαν… στραβά για την Ελλάδα. Στο δεύτερο, πάντως, κάτι άλλαξε. Κυρίως ο τρόπος με τον οποίο έπαιζαν άμυνα οι διεθνείς. Καταλύτης για το come back ο Λαρεντζάκης που έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και έκανε σούπερ δουλειά στην άμυνα. Αποτέλεσμα να επιστρέψει η Εθνική στο ματς και να κλείσει το ημίχρονο στο -7 (27-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ανήκε αποκλειστικά στην Ελλάδα. Κρατώντας για μεγάλο διάστημα την Τουρκία σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην επίθεση. Με σερί αρχικά 10-0 και στη συνέχεια, στο 27′ με το ελληνικό προβάδισμα να φτάνει στο +10 (49-39) στο 28′, φάνηκε πώς πλέον η Εθνική και ήλεγχε το ματς και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της. Αυτό το διψήφιο προβάδισμα, όμως, έφερε νευρικότητα στην ελληνική ομάδα και αντίδραση στην τουρκική, με αποτέλεσμα να μειώσει η Τουρκία στους 5 (51-47).

Τα τρίποντα του Κορκμάζ στο τελευταίο δεκάλεπτοι έφεραν την Τουρκία σε απόσταση ενός σουτ. Αλλά τότε με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Παπαγιάννη και αρωγό τον Καλάθη, η Ελλάδα άρχισε να «χτίζει» ξανά διαφορά η οποία όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά συνεχώς αυξάνονταν. Διψήφιο προβάδισμα στο 36′ (66-55) και μέγιστο στο 39′, με τη διαφορά στο +19 (79-60). Το μόνο που άλλαξε ήταν το καλάθι του Σλούκα που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 81-63 υπέρ της «γαλανόλευκης».

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81.

Ελλάδα (Ρ. Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1τρ., 6 ασ.), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (12ρ.), Παπαγιάννης 14 (13ρ.), Σλούκας 15 (2τρ., 9 ασ.)