Η Εφές περιμένει τον Ολυμπιακό

Το εισιτήριο για το φετινό Final-4 πήρε η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Αναντόλου νίκησε και στο δεύτερο ματς της Κωνσταντινούπολης. Αυτή τη φορά 75-70. Έτσι, με 3-1 νίκες πήρε την πρόκριση για το Βελιγράδι. Η Εφές περιμένει τον Ολυμπιακό.

Αν όλα πάνε καλά και ο Θρύλος ξεπεράσει το «εμπόδιο» της γαλλικής ομάδας, θα αναμετρηθεί με την ομάδα του Αταμάν στον ημιτελικό του Final-4. Εξαιρετικό ματς του Πλάις με 25 πόντους, ενώ ο Μίτσιτς ήταν σταθερά καλός με 20. Κατάθεση ψυχής από τον Ντατόμε με 21 πόντους, μαχητής ο Χάινς με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι πάλεψε μέχρι τέλους

Εντυπωσιακή εκκίνηση από την Εφές με 8-0, αλλά το Μιλάνο μείωσε σε 8-4. Ο Πλάις ήταν σε μεγάλη βραδιά και έδωσε… αέρα 12 πόντους (16-4) στην Αναντολού. Αλλά η ομάδα του Μεσίνα μείωσε στους 8 στο τέλος της περιόδου. Η οποία έληξε με σκορ 19-11. Μια εντελώς διαφορετική Αρμάνι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από το 21-11 κατάφερε και προσπέρασε 35-34 με το τρίποντο του Ντατόμε. Οι Ιταλοί παρότι ο Μίσιτς ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, πέτυχαν 32 πόντους. Με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στο ματς και να πάνε στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου, 43-42.

Στο φινάλε η Εφές είχε λύσεις

Ένα ακόμα δεκάλεπτο, το τρίτο, όπου το δίδυμο των Πλάις και Μίτσιτς ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά. Δίνοντας λύσεις στην επίθεση. Ειδικά ο Γερμανός σέντερ που ήταν ασταμάτητος. Όλα αυτά έφεραν την Εφές στο +8, καθώς προηγήθηκε με 56-48 και λίγο αργότερα με +10 (62-52). Δύο σερί τρίποντα από Σέρχι και Σιλντς, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με 62-58. Το Μιλάνο συνέχισε την αντεπίθεσή του και το σερί έφτασε στο 14-0, για να προηγηθεί με 66-62. Ξανά, όμως, η Εφές επέστρεψε με τον Πλάις. Η Αρμάνι έμεινε για 5 λεπτά χωρίς σκορ. Σίγκλετον, Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και διαμόρφωσαν το τελικό 75-70. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε ήδη στο Final-4. Η Εφές περιμένει τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε και το στατιστικό του ματς.