Η Άλμπα του έκανε «μαύρα» τα γενέθλια

Όταν μια ομάδα δεν έχει καθαρό μυαλό, δεν κάνεις αυτά που πρέπει στην επίθεση και δεν παίζει άμυνα, τότε δεν έχει καμία τύχη για να πάρει αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα σωστά. Έπεσε στο… τείχος της γερμανικής ομάδας που «χτύπησε» όλες τις αδυναμίες του και ηττήθηκε 90-75 στο Βερολίνο. Η Άλμπα του έκανε «μαύρα» τα γενέθλια.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνεπείς στο ματς ως το 17ο λεπτό του ματς. Από εκεί, το επί μέρους σκορ για τους Γερμανούς ήταν 66-47. Η Άλμπα, μάλιστα, σημείωσε 53 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και προσγείωσε απότομα τον Ολυμπιακό στη σκληρή πραγματικότητα της Euroleague.

Η μπάλα μέσα στη ρακέτα

Συνήθεια που δεν… αλλάζει. Νευρικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Έμεινε χωρίς σκορ για 3:21 μετά το τζάμπολ. Αστοχία και κακές επιλογές. Βλέποντας ο Μπαρτζώκας πώς το ματς δεν κυλούσε καλά, πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα. Μέσα στο επόμενο δίλεπτο το 5-0, έγινε 9-6 με δύο καλάθια του Φαλ κι ένα του Βεζένκοφ. Με σερί 8-0, το 11-6 της Άλμπα έγινε 14-11 για το Θρύλο. Ο Μάρτιν μπήκε στο ματς και πήρε τη… σκυτάλη από τον Φαλ, για να κλείσει το δεκάλεπτο 16-17 με το κάρφωμα του Κουμάντζι.

Υπερβολική αστοχία

Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού συνέχισαν να είναι εκτός κλίματος αγώνα. Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα με τον Σλούκα, τον Μακ Κίσικ και τον Λαρεντζάκη στο παρκέ, δεν άλλαξε κάτι. Ο Μάρτιν από το φινάλε της πρώτης περιόδου στο ματς, σκόραρε (6π.) για το 20-23. Κάτι που έκανε και ο Πρίντεζης που ήρθε από τον πάγκο με τρίποντο (22-26). Το πρώτο καλάθι του Σλούκα έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (28-24), 3:16 για το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς καλάθι ως το φινάλε του ημιχρόνου. Η Άλμπα με σερί 10-0 προηγήθηκε 34-30. Δύο βολές του Ζαν Σαρλ και ένα τρίποντο του Ντα Σίλβα, διαμόρφωσαν το 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Παροδική βελτίωση

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέτρεψαν στην Άλμπα να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Οι Γερμανοί έκλεισαν το ημίχρονο με σχεδόν 60% στο δίποντο. Στην εκκίνηση του τρίτου, όμως, η άμυνα της ομάδας του Θρύλου έγινε πιο σκληρή. Ο Ντόρσεϊ μπήκε στην… εξίσωση και με σερί 10-2, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 40-39. Σε λιγότερο από 4 λεπτά. Ήταν το διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο παρκέ. Αλλά ήταν παροδικό. Αβίαστα λάθη επέτρεψαν στους Γερμανούς να ξεφύγουν ξανά στο σκορ. Από το 46-44 με τις βολές του Ντόρσεϊ (5:01) ακολούθησε ένα τρίλεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις ένα καλάθι με τον Βεζένκοφ. Η Άλμπα «απάντησε» με επί μέρους σκορ 9-2 για να προηγηθεί με +9 (55-46). Με τρεις βολές από Φαλ και Βεζένκοφ και ένα δίποντο του Σάσα, το δεκάλεπτο έκλεισε 57-51.

Καμία αντίδραση

Με την ομάδα του Βερολίνου να έχει ως το 30ό λεπτό 63% στο δίποντο και 50% στο τρίποντο, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτουργούσε σωστά. Παρότι ο Μάρτιν επιθετικά σκόραρε (δύο δίποντα), αμυντικά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός. Με το σκορ να γίνεται 62-55 με το τρίποντο του Σίκμα. Η Άλμπα προηγήθηκε ξανά με +9 (68-59) με το γκολ φάουλ του Ντα Σίλβα. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο μείωσε στους 4 (68-64), αλλά και πάλι οι Γερμανοί πήγαν στους 9 (75-66). Ο Θρύλος ήθελε πόντους στην επίθεση, αλλά ο Μπαρτζώκας έβγαλε τον Ντόρσεϊ και έβαλε τον Γουόκαπ. Με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 12 (78-66) με τον Σμιθ, που την διατήρησε (80-68), για να την ανεβάσει κι άλλο ο Λο (82-68) στο 36ο λεπτό. Ένα ακόμα τρίποντο του Λο την έφερε στη μέγιστη τιμή, το +17 (85-68). Το μόνο που άλλαξε ήταν η τελική διαφορά, 90-75, με την Άλμπα να σημειώνει 33 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Η Άλμπα του έκανε «μαύρα» τα γενέθλια.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς στο Βερολίνο.